Сондре Холст Енгер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сондре Холст Енгер
Холст Енгер на Гран при д’Изберг 2014
Лични податоци
Цело имеСондре Холст Енгер
ПрекарНорвешкиот Викинг[1]
Роден17 декември 1993 (1993-12-17) (28 г.)
Хортен,  Норвешка
Висина1,71 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубПензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2012–2014
2014–2016
2017
2018-2019

2020
Плусбанк-БМЦ
ИАМ Сајклинг
Аг2р-Ла Мондијал
Израелска велосипедска академија
Ривал Рединез

Сондре Холст Енгер (норвешки: Sondre Holst Enger; р. 17 декември 1993) — поранешен норвешки професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2012-2020 за пет различни екипи.

Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2016.[2]

Откако се повлекол, Холст Енгер објавил дека сака да се занимава со дрварство.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
3. Национално хронометарско јуниорско првенство
8. Европско друмско јуниорско првенство
10. Светско хронометарско јуниорско првенство
10. Краен пласман ГП Данска
2012
3. Рингерике ГП
2013
1. MaillotNoruega.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене
1. Бодовен пласман
3. Светско друмско првенство под 23 години
3. Краен пласман Трка околу Норвешка
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
3. Рингерике ГП
6. Хаделанд ГП
6. Скиве-Лебет
2014
1. MaillotNoruega.PNG Национално друмско првенство под 23 години
5. Светско друмско првенство под 23 години
5. Краен пласман Трка на Фјордовите
8. Европско друмско првенство под 23 години
2015
1. Етапа 1 Трка околу Австрија
2016
1. Етапа 6 Трка околу Хрватска
2. Краен пласман Тур де Пикарди
3. Краен пласман Трка околу Норвешка
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
4. Национално друмско првенство
8. Јуроајс Класик
2018
1. MaillotCyan.PNG Бодовен пласман Трка околу Норвешка
2. Трофео Поререс-Феланит-Сес Салинес-Кампос
3. Класик Венендал-Венендал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sondre Holst Enger“. Аг2р-Ла Мондијал. EUSRL France Cyclisme. Посетено на 12 February 2017.
  2. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.
  3. Ryggvik Karlsen, Jørgen (26 January 2021). „La opp og ble snekker: – Jeg kan spise så mye burger jeg vil“ [He quit and became a carpenter: - I can eat as much burger as I want]. TV 2 Sport (Norwegian). TV 2. Посетено на 23 February 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]