Рикардо Цојдл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рикардо Цојдл
Цојдл на Трката околу Австрија 2013
Лични податоци
Цело имеРикардо Цојдл
Роден8 април 1988 (1988-04-08) (33 г.)
Линц,  Австрија
Висина1,77 м
Маса61 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Ванти-Жобер Материо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2007–2013

2014–2016
2017-2018
2019-
РК Арбе-Реш & Фриш-Гурметфајн-Велс
Трек Фактори Рејсинг
Фелбермер-Симплон Велс
ССС Тим
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Австрија (2013)

Еднодневни трки и класици

MaillotAustria.PNG Национален хронометарски првак (2012)
MaillotAustria.PNG Национален друмски првак (2013, 2014)

Друго

Европска турнеја UCI (2013)
Последна промена
26 мај 2019

Рикардо Цојдл (германски: Riccardo Zoidl; 8 април 1988) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Ванти-Жобер Материо.[1]

Во 2012 го освоил националното хронометарско првенство, додека во 2013 националното друмско првенство. Негова најголема победа досега е Трката околу Австрија 2013.[2]

Цојдл го напуштил Гурметфајн-Симплон на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Трек Фактори Рејсинг за сезоната 2014.[3]

Во декември 2018 година, екипата ССС Тим објавила дека Цојдл ќе биде нивен член за 2019 година како замена за сонародникот Штефан Денифл, откако екипата и Денифл се согласила на предвремено раскинување на договорот поради лични причини.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
9. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
9. Краен пласман Тур де Берлин
2011
1. Тобаго Сајклинг Класик
Трка околу Сибиу
1. Етапа 1
1. Етапа 5
2. Национално друмско првенство
5. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
2012
1. MaillotAustria.PNG Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 3
3. Бања Лука-Белград II
5. Трофео Зсшди
6. Краен пласман Трка Шеклерланд
1. Етапа 1 (ТТТ)
6. Краен пласман Трка околу Словенија
9. ГП Јужна Корушка
10. Трофеј Пореч
2013
1. MaillotAustria.PNG Национално друмско првенство
1. Краен пласман Европска турнеја UCI
1. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Краен пласман Сиркут де Ардени
1. Етапа 2
1. Краен пласман Тур де Бретања
1. Етапа 2
1. Краен пласман Трка околу Австрија
1. Рајфајзен Гран при
1. Хрватска-Словенија
2. Трофеј Пореч
4. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фриули Венеција-Џулија
4. Краен пласман Около Јижних Чех
5. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
8. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
8. ГП Јужна Корушка
2014
1. MaillotAustria.PNG Национално друмско првенство
3. Краен пласман Медитеранска трка
5. Краен пласман Трка околу Австрија
2015
2. Национално хронометарско првенство
8. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2016
3. Национално хронометарско првенство
10. Краен пласман Трка околу Хрватска
1. Jersey green.svg Планински пласман
1. Етапа 4
2017
2. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
2. Краен пласман Флеш ди Сид
1. Етапа 3
Национални првенства
4. Друмска трка
4. Хронометар
5. Краен пласман Сиркут де Ардени
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4
5. Про Ецталер 5000
9. Рајфајзен Гран При
2018
1. Етапа 2 Трка околу Чешка
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Савоја Мон Блан
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
2. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
2. Рајфајзен Гран При
4. Национално друмско првенство
5. Краен пласман Трка околу Австрија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 40 39
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 54 58

СО = се откажал — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ferri, Marco (24 декември 2018). „CCC Team, Riccardo Zoidl prende il posto di Denifl e completa il roster“ [CCC Team, Riccardo Zoidl takes the place of Denifl and completes the roster]. SpazioCiclismo (италијански). Gravatar. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. Цојдл ја зграпчи крајната победа Cyclingnews.com, 8 јули 2013
  3. Бребан, Рено (26 август 2013). „Riccardo Zoidl will race in 2014 for Trek“. Cyclism'Actu (француски). Swar Agency SPRLS. Посетено на 28 август 2013.
  4. Худ, Ендру (24 декември 2018). „Zoidl in, Denifl out in late-hour moves at CCC“. VeloNews. Посетено на 26 декември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]