Дрис де Бонт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрис де Бонт
Де Бонт на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеДрис де Бонт
Роден4 јули 1991 (1991-07-04) (29 г.)
Борнем,  Белгија
Висина1,84 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВерандас Вилемс-Крелан
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014
2015–
Јосан-Ту Вин
Верандас Вилемс
Последна промена
29 септември 2018

Дрис де Бонт (холандски: Dries De Bondt; р. 4 јули 1991) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Верандас Вилемс-Крелан.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
4. Гоиксе Пејл
8. ГП Крикелион
9. Класик Хандзаме
2016
1. MaillotBélgica.PNG Национално аматерско друмско првенство
1. Хале-Ингоигем
8. Краен пласман Ронде де л’Оас
1. Етапа 2
8. Хејстсе Пејл
8. ГП Џеф Схеренс
10. Ронде ван Дренте
10. Меѓународен трофеј Јонг Мар Мудиг
2017
7. ГП Жан Пјер Монсере
10. Класик Фамен Арден
2018
10. Схал Селс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dries De Bondt“. ProCyclingStats. Посетено на 22 јуни 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]