Јако Вентер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јако Вентер
Вентер на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеЈакобус Вентер
Роден13 февруари 1987 (1987-02-13) (32 г.)
Стеленбос, Јужна Африка ЈАР
Висина1,89 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Дименжн Дата
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2006
2007-2008
2009
2010
2011
1.1.2012-1.6.2012
1.6.2012-
Тим Коника Минолта
Неотел
Трек-Марко Поло
МТН Енегаде
Верандас Вилемс-Аксент
Дифердаж-Маџик-СпортФуд.де
МТН Кубека
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotSudáfrica.PNG Национален друмски првак (2016)
Последна промена
31 мај 2019

Јакобус Вентер (холандски: Jacobus Venter; р. 13 февруари 1987) — јужноафрикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Дименжн Дата.[1]

Во 2016 година го освоил националното друмско првенство.[2] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[3] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
3. Национално хронометарско првенство
2012
8. Гојксе Пејл
2014
3. Национално хронометарско првенство
2016
1. MaillotSudáfrica.PNG Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 101 95
Jersey yellow.svg Тур 162
Jersey red.svg Вуелта 123 122 145

СО = се откажал; — не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dimension Data finalise 2019 roster“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 22 ноември 2018 (посет. 4 јануари 2019 г).
  2. „National Championships South Africa - Road Race“. ProCyclingStats. конс. 14 февруари 2016. 
  3. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. конс. 6 мај 2016. 
  4. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 28 јуни 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]