Стајн Дефолдер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стајн Дефолдер
Дефолдер на Тур де Валони 2014
Лични податоци
Цело имеСтајн Дефолдер
ПрекарВолдерке
Роден29 август 1979 (1979-08-29) (43 г.)
Кортрејк,  Белгија
Висина1,82 м
Маса72 м
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар и класици
Аматерски клубови
2001 Мапеи-Квик Степ
Професионални клубови
2002–2003
2004–2007
2008–2010
2011–2012
2013–2016
2017-2018
2019-
Вландерен-Т Интерим
Дискавери Канал
Квик Степ
Вакансолел-ДКМ
РадиоШек-Леопард
Верандас Вилемс-Крелан
Корендон-Циркус
Значајни победи
Етапни трки
Три дена Де Пане (2005)
Трка околу Австрија (2007)
Волта ао Алгарве (2008)
Трка околу Белгија (2008, 2010)

Еднодневни трки и класици

Трка околу Фландрија (2008, 2009)
MaillotBélgica.PNG Национален друмски првак (2007, 2010, 2013)
MaillotBélgica.PNG Национален хронометарски првак (2008, 2010)

Стајн Дефолдер (холандски: Stijn Devolder; р. 29 август 1979 во Кортрејк) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално за екипите Вландерен-Т Интерим (2002–2003), Дискавери Канал (2004–2007), Квик Степ (2008–2010), Вакансолел-ДКМ (2011–2012),[1] Трек-Сегафредо (2013–2016), Верандас Вилемс-Крелан (2017–2018) и Корендон-Циркус (2019).[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Дефолдер ја остварил својата прва професионална победа во 2004 на четвртата етапа на Четири дена Динкерк. Неговите најпрестижни победи се оние на националните друмски првенства во 2007, 2010 и 2013, изданијата на Трката околу Фландрија во 2008 и 2009 и изданијата на Трката околу Белгија во 2008 и 2010. Дефолдер е искусен искачувач и доста солиден во поединечен хронометар, но неговата сила се калдрмисаните класици. Дефолдер го предводел составот на Квик Степ на Тур де Франс 2008.

Дефолдер го напуштил Вакансолел-ДКМ на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на РадиоШек-Леопард на двегодишен договор, започнувајќи од 2013.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1996
Национални јуниорски друмски првенства
2. Друмска трка
2. Хронометар
1997
1. MaillotBélgica.PNG Национално јуниорско друмско првенство
1999
Вуелта а Навара
1. Етапа 5
1. Етапа 6
2. Трка околу Фландрија под 23 години
2000
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Триптих на планините и замоците
1. Етапа 2b (ITT)
1. Гран при де Варегем
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Зесбергенпрејс Харелбеке
2001
1. Зесбергенпрејс Харелбеке
1. Де Вламсе Пејл
1. Гран при де Варегем
7. ГП Вилереву
2002
2. ГП де Фајт ле Франк
2. Зелик-Галмарден
2003
3. Е3 Харелбеке
6. ГП Стад Вилворде
8. Гран при Пино Черами
2004
1. Етапа 4 Четири дена Динкерк
3. Тур ду Хаут Вар
6. Краен пласман Три дена Де Пане
2005
1. Jersey white.svg Краен пласман Три дена Де Пане
2006
1. Етапа 3а Трка околу Белгија
2. Екипен хронометар Ајндховен
4. Јапонски куп
6. Хале-Ингоигем
8. Краен пласман Три дена Де Пане
8. Краен пласман Трка околу Германија
2007
1. MaillotBélgica.PNG Национално друмско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Австрија
1. Етапа 7
1. Етапа 4 (ITT) Три дена Де Пане
3. Краен пласман Тур де Свис
9. Трофео Поленка
2008
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Белгија
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Етапа 4 (ITT)
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Волта ао Алгарве
1. Етапа 4 (ITT)
1. Трка околу Фландрија
4. Краен пласман Енеко Тур
6. Светско хронометарско првенство
7. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
7. Париз-Рубе
9. Е3 Харелбеке
10. Трофео Поленка
2009
1. Трка околу Фландрија
5. Дварс дор Вландерен
6. Е3 Харелбеке
2010
Национални друмски првенства
1. MaillotBélgica.PNG Друмска трка
1. MaillotBélgica.PNG Хронометар
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Белгија
4. Хале-Ингоигем
2011
7. Хроно де насионс
2012
8. Краен пласман Три дена Де Пане
2013
1. MaillotBélgica.PNG Национално друмско првенство
8. Брабантсе Пејл
2014
4. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2015
2. Краен пласман Три дена Де Пане
2017
4. Рад ам Ринг

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 'Stijn Devolder komende twee jaar bij Vacansoleil Pro Cycling Team' Архивирано на 17 септември 2012 г., vacansoleilprocyclingteam.nl
  2. Ballinger, Alex (4 November 2019). „Double Tour of Flanders winner Stijn Devolder announces retirement at 40 years old“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 3 January 2020.
  3. „Дефолдер потпиша двегодишен договор со РадиоШек-Нисан“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 септември 2012. Посетено на 6 октомври 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]