Трка ОАЕ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка ОАЕ
За трката
Датумфевруари
РегионОбединети Арапски Емирати
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторRCS Sport
Историја
Прво одржување2019 (2019)
Одржувања5 (2023)
Прв победник Примож Роглич (СЛО)
Неодамнешен победник Ремко Евенепул (БЕЛ)

Трка ОАЕвелосипедска трка во Обединети Арапски Емирати, која се одржува секоја година од 2019 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото издание на Трката ОАЕ е предвидено да се одржи помеѓу 24 февруари и 2 март 2019 година како дел од Светската турнеја.[1]

Победници[уреди | уреди извор]

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2019 Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svgFRA Давид Годи Wikidata-logo S.svg
2020 Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svgSLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svgKAZ Алексеј Луценко Wikidata-logo S.svg
2021 Wikidata-logo S.svgSLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svgPOR Жоао Педро Алмеида Wikidata-logo S.svg
2022 Wikidata-logo S.svgSLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svgESP Пељо Билбао Wikidata-logo S.svg
2023 Wikidata-logo S.svgBEL Ремко Евенепул Wikidata-logo S.svgAUS Лукас Плап Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]