Прејди на содржината

Самуел Димулен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самуел Димулен
Димулен на Четири дена Динкерк 2013
Лични податоци
Цело имеСамуел Димулен
Роден20 август 1980(1980-08-20)(43 г.)
Венисје,  Франција
Висина1,59 м
Маса57 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2000
2001
2001
Вело Клуб де Вол ан Велен
Рона-Алпи
Франсес де же (стажант)
Професионални клубови
2002–2003
2004–2007
2008–2012
2013–
Жан Делатур
Аг2р Превојанс
Кофидис
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2008)
Последна промена
2 јануари 2019

Самуел Димулен (француски: Samuel Dumoulin; р. 20 август 1980) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[1] Димулен го напуштил Кофидис на крајот на сезоната 2012 по пет сезони со екипата и потпишал двегодишен договор со Аг2р-Ла Мондијал за сезоните 2013 и 2014.[1] Димулен е професионалец од 2002 со екипата Жан Делатур. На крајот на 2003 се префрлил во Аг2р Превојанс пред да вози за Кофидис.

Аматерска кариера[уреди | уреди извор]

Димулен возел како аматер за ТККТ[2]. Го освоил националното младинско првенство во 1996, потоа Париз-Тур за младинци и Париз-Осер во 2001.

Го напуштил Тур де Франс 2004 по ударот со куче. Опоравувањето му одзело четири месеци и не можел да настапи до крајот на сезоната. Во 2008 ја освоил третата етапа по бегство од скоро 200 километри, победувајќи ги Вилијам Фришкорн и Ромен Феји.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2001
1. Париз-Тур под 23 години
2002
1. При д’Арморик
1. Етапа 4 Тур де л’Авенир
2003
1. Тро-Бро Леон
1. Краен пласман Тур де Норманди
3. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 4
1. Етапа 10
2004
1. Тро-Бро Леон
2005
1. Етапа 2 Критериум ду Дофине Либере
2. Краен пласман Тур ду Лимузен
1. Етапа 2
2006
1. Рут Адели
7. Ватенфал Класик
2008
1. Етапа 3 Тур де Франс
1. Етапа 2 Сиркут де ла Сарт
Тур ду Поату-Шарент
1. Етапа 2
1. Етапа 5
9. Ватенфал Класик
2009
1. Бодовен пласман Волта а Каталуња
1. Етапа 2 Тур ду Лимузен
7. ГП Уест-Франција
2010
1. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Етапа 6 Волта а Каталуња
1. Етапа 3 Сиркут де ла Сарт
1. Гран Премио дел’Инсубрија-Лугано
3. ГП д’Увертир ла Марселеза
2011
Волта а Каталуња
1. Етапа 5
1. Етапа 7
1. Етапа 3 Етоал де Бесеже
1. Етапа 1 Тур ду Хаут Вар
3. Хел ван хет Мергеланд
7. Гран Премио дел’Инсубрија-Лугано
2012
1. ГП д’Увертир ла Марселеза
2013
1. Краен пласман Француски друмски велосипедски куп
1. Гран при де Плимелек-Морбијан
1. Етапа 5 Етоал де Бесеже
2. ГП д’Увертир ла Марселеза
2. Тур де Вандеја
3. ГП Западна Франција
3. Париз-Бурж
6. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
6. Краен пласман Четири дена Динкерк
7. Ле Букл ду Суд Ардеш
7. Париз-Камемберт
7. Гран при д’Изберг
7. Париз-Тур
10. Париз-Брисел
2014
2. Краен пласман Тур ду От Вар
2. Париз-Камемберт
3. Гран при д’Увертир ла Марселеза
4. Краен пласман Четири дена Динкерк
7. Тур де ла Сом
7. Гран при де Плимелек-Морбијан
7. Гран при д’Изберг
9. Тур ди Ду
2015
1. Класик Ла Дром
3. Париз-Камемберт
5. Гран при де Денен
8. Даун Андер Класик
8. Рут Адели
9. Париз-Бурж
10. Гран при д’Изберг
2016
1. Ла Руе Туранжел
1. Гран при де Плимелек-Морбијан
1. Букл де л’Олн
1. Тур ди Дуа
2. Тур ди Финистер
2. Тур де Вандеја
3. Рут Адели
8. Париз-Бурж
9. Гран при де Фурмје
2017
1. Етапа 1 Тур ди О Вар
2. Париз-Камемберт
3. Гран при де Плимелек-Морбијан
5. Класик Лоар Атлантик
10. Гран при д’Увертир ла Марсејез
2018
2. Ла Руе Туранжел
3. Гран при де Плимелек-Морбијан
4. Класик Ла Дром
5. Гран при д’Изберг
7. Рут Адели
9. Класик Лоар Атлантик

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро
Тур 141 СО 114 120 114 139 СО 162 107 143 90 130
Вуелта 124

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Самуел Димулен за зголемување на силата во екипата Аг2р-Ла Мондијал од 2013“. VeloNation. VeloNation LLC. 8 август 2012. Посетено на 8 август 2012.
  2. http://tccternay.free.fr/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=29

Надворешни врски[уреди | уреди извор]