Прејди на содржината

Ромен Феји

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ромен Феји
Феји на Гран при д’Изберг 2015
Лични податоци
Цело имеРомен Феји
Роден16 април 1984(1984-04-16)(40 г.)
Шатоден,  Франција
Висина1,74 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубХП БТП-Обер93
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2005 Агритубел-Лудан (стажант)
Професионални клубови
2006–2009
2010–2013
2014–2015
2016-
Агритубел
Вакансолел
Бретањ-Сеше анвиронман
ХП БТП-Обер93
Последна промена
26 септември 2018

Ромен Феји (француски: Romain Feillu; р. 16 април 1984 во Шатоден) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа ХП БТП-Обер93

Тој е постар брат на Брис Феји, кој исто така е друмски велосипедист.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во август 2005 година, Феји му се приклучил на Агритубел како стажант и ги воодушевил неговите менаџери на екипата, што го довело до потпишување на професионален договор. Во текот на сезоната 2006 победил на ГП Тур и го освоил генералниот пласман на Тур де ла Сом. Во 2007 освоил етапа на Трката околу Луксембург и Сиркут де л’Олн. Истата година првпат настапил на Тур де Франс, завршувајќи трипати во првите десет на масовните спринтови. Се повлекол по етапата 8, која била втора планинска етапа. Подоцна, истата година победил на Трката околу Британија и на Париз-Бурж.

На крајот на сезоната 2009 победил на ГП де Фурмие. Повторно ја освоил трката во 2010.

Феји се приклучил на Бретањ-Сеше анвиронман за сезоната 2014,[1] откако неговата претходна екипа, Вакансолел-ДКМ, се распаднала на крајот на сезоната 2013.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
7. Краен пласман Тур де ла Сом
8. Париз-Бурж
8. Париз-Тур
2006
1. Краен пласман Тур де ла Сом
1. Гран при Тур
2. Светско друмско првенство под 23 години
2. Ла Кот Пикард
4. Краен пласман Џиро дела Тоскана
5. ГП де ла Вил де Лијер
10. Краен пласман Тур де Норманди
2007
1. Краен пласман Трка околу Британија
1. Букл де л’Олн
1. Париз-Бурж
4. Коле-По де Лоара
4. Шатору Класик
7. ГП д’Исберг
8. Краен пласман Тур де Пикарди
8. Краен пласман Букл де ла Мајена
10. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Етапа 3
10. Париз-Тур
2008
1. Букл де л’Олн
3. Шатору Класик
7. Краен пласман Букл де ла Мајена
8. ГП Уест-Франција
2009
1. ГП де Фурмие
1. Етапа 4 Тур ду Лимузен
2. Краен пласман Тур де Пикарди
1. Етапа 2
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
2. Париз-Камемберт
2. Шатору Класик
3. Рут Адели
5. Букл су Суд Ардеш
5. ГП де Валони
7. Тур ду Финистер
7. ГП де ла Сом
8. Париз-Брисел
9. Коле-По де Лоара
10. Париз-Бурж
2010
1. ГП де Фурмие
1. Етапа 2 Тур де л’Ен
Вуелта а Бургос
1. Етапа 4
1. Бодовен пласман
2. Шатору Класик
2. Париз-Брисел
2. Париз-Бурж
3. ГП д’Исберг
4. Кампиуншап ван Вландерен
5. Коле-По де Лоара
6. Париз-Тур
10. ГП д’Увертир Ла Марселеза
10. ГП Уест-Франција
2011
1. Краен пласман Тур де Пикарди
1. Етапа 2
1. Тур ду Финистер
Средоземна трка
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 5 Сиркут де Лорен
1. Етапа 5 Трка околу Луксембург
2. ГП де Денен
3. ГП д’Увертир Ла Марселеза
7. ГП Пино Черами
7. ГП де Фурмие
7. ГП д’Исберг
8. Париз-Бурж
2012
2. ГП Пино Черами
3. Букл де л’Олн
4. Шелдепрејс
5. Класик Лоара Атлантик
6. Коле-По де Лоара
7. Ле Самин
9. Тро-Бро Леон
9. ГП де Плимелек-Морбијан
2013
2. Гран при Пино Черами
8. Фландриско првенство
9. Шелдепрејс
9. Гран при д’Исберг
10. Тур де Вандеја
2014
2. Класик Шатору
3. Краен пласман Ронд де л’Оз
1. Етапа 1
10. Гран при де Фурмје
2015
1. Рут Адели
5. Париз-Бурж
7. Омлоп ван хет Хутланд
8. Гран при д’Изберг
10. Класик Арнем-Венендал
2016
2. Гран при д’Изберг
4. Гран при де Фурмје
4. Тур де Ванде
7. Класик Ла Дром
7. Париз-Бурж

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Браќата Феји ќе се соединат во 2014 како двоец во Бретањ-Сеше Енвиронемент“. VeloNation. VeloNation LLC. 29 ноември 2013. Посетено на 4 декември 2013.
  2. „Вакансолел-ДКМ Про Сајклинг Тим (VCD) – NED“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-08. Посетено на 17 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]