Трка околу Пекинг 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Пекинг 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 28 од 28
Детали за трката
Датум(и) 9–13 октомври 2012
Етапи 5
Растојание 753,5 км
Време 17ч 16' 56"[1] (27,087 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Тони Мартин (Германија) (Омега Парма-Квик Степ)
Втор  Франческо Гаваци (Италија) (Астана)
Трет  Едвалд Боасон Хаген (Норвешка) (Тим Скај)

Бодовен  Едвалд Боасон Хаген (Норвешка) (Тим Скај)
Планински  Даниел Мартин (Ирска) (Гармин-Шарп)
Младински  Рафал Мајка (Полска) (Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк)
Екипен Ликвигас-Канондејл
2011
2013

Трката околу Пекинг 2012 било второто издание на етапната велосипедска трка Трка околу Пекинг. Започнала на 9 октомври од плоштадот Тјананмен и завршила на 13 октомври во округот Пингу во Пекинг по одржаните 5 етапи. Била 28. и последна трка во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена втора година по ред од германскиот возач Тони Мартин, возејќи за екипата Омега Парма-Квик Степ.[2] Мартин ја освоил втората етапа на трката по соло напад на 25 километри пред крајот на етапата и на крајот ја освоил етапата со 46 секунди предност пред најблискиот соперник. Го одржал водството во генералниот пласман на трката до нејзиното завршување, на крајот освојувајќи ја трката со 40 секунди пред возачот на Астана Франческо Гаваци,[3] кој ја освоил кралската етапа на трката на третиот ден. Возачот на Тим Скај Едвалд Боасон Хаген го заокружил подиумот, 6 секунди зад Гаваци и 46 секунди зад Мартин и исто така го освоил бодовниот пласман на трката.[4]

Во другите пласмани на трката, четвртопласираниот Даниел Мартин (Гармин-Шарп) го освоил планинскиот пласман,[3] седмопласираниот Рафал Мајка бил победник во пласманот за млад возач за Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк,[5] а Ликвигас-Канондејл биле победници во екипниот пласман.

Распоред[уреди | уреди извор]

Трката повторно се состоела од пет етапи; за разлика од изданието во 2011 на трката, немало поединечен хронометар по кој Тони Мартин го одржал водството од хронометарот и победил на крајот на трката.[6][7] Пред трката, втората етапа била изменета поради поројните дождови во областа претходно во годината; етапата првично била планирана на растојание од 134 километри, но на крајот била скратена на 126 километри.[8]

Етапа Датум Тек Растојание Вид Победник
1 9 октомври Плоштад Тјананмен до Птичјо гнездо 117 км Plainstage.svg Рамна етапа  Елија Вивијани (ИТА)
2 10 октомври Птичјо гнездо до Ментугу 126 км Рамна етапа  Тони Мартин (ГЕР)
3 11 октомври Ментугу до Бадалинг 162,5 км Планинска етапа  Франческо Гаваци (ИТА)
4 12 октомври Плоштад Јанкинг Гуи Чуан до Чанг Пинг 165,5 км Планинска етапа  Марко Халер (АВТ)
5 13 октомври Чанг Пинг до Пингу 182,5 км Планинска етапа  Стив Камингс (ВБР)

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Пекинг била настан од Светската турнеја на UCI, сите осумнаесет UCI ProTeam екипи автоматски се повикани се обврзани да испратат своја екипа. Првично, организаторите на трката им доделиле покана на екипата Аргос-Шимано,[9] но тие се повлекле од трката по политичките препирки помеѓу Кина и Јапонија,[10] што предизвикало јапонските возачи да бидат приморани да ја напуштата септемвриската Трка околу Кина,[11] која се одржала како дел од Азијската турнеја. На крајот биле заменети од екипата Чемпион Систем,[12] и со тоа се создала групата од 19 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[13]

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

9 октомври 2012 — Плоштат Тјананмен до Птичјо гнездо, 117 км[14]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1  Елија Вивијани (ИТА) Ликвигас-Канондејл 2ч 37' 49"
2  Ендру Фен (ВБР) Омега Парма-Квик Степ и.в.
3  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај и.в.
4  Кени ван Хумел (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
5  Грег Хендерсон (НЗЛ) Лото-Белисол и.в.
6  Тео Бос (ХОЛ) Рабобанк и.в.
7  Енрике Санз (ШПА) Мовистар Тим и.в.
8  Аидис Круопис (ЛИТ) Орика-ГринЕЏ и.в.
9  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
10  Клас Лодевик (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Елија Вивијани (ИТА) Jersey red.svg Jersey green.svgJersey white.svg Ликвигас-Канондејл 2ч 37' 39"
2  Ендру Фен (ВБР) Омега Парма-Квик Степ + 4"
3  Матје Ладању (ФРА) ФДЖ-БигМет + 6"
4  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај + 6"
5  Кени ван Хумел (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 10"
6  Грег Хендерсон (НЗЛ) Лото-Белисол + 10"
7  Тео Бос (ХОЛ) Рабобанк + 10"
8  Енрике Санз (ШПА) Мовистар Тим + 10"
9  Аидис Круопис (ЛИТ) Орика-ГринЕЏ + 10"
10  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД + 10"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

10 октомври 2012 — Птичјо гнездо до МенТуГу, 126 км[8]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ 2ч 53' 05"
2  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 46"
3  Ерос Капеки (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 46"
4  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 46"
5  Томаш Марчињски (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ + 46"
6  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп + 46"
7  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Рабобанк + 46"
8  Рафал Мајка (ПОЛ) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 46"
9  Дејвид Танер (АВС) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 50"
10  Сајмон Кларк (АВС) Орика-ГринЕЏ + 50"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Тони Мартин (ГЕР) Jersey red.svgJersey green.svg Омега Парма-Квик Степ 5ч 30' 44"
2  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 50"
3  Ерос Капеки (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 52"
4  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај + 56"
5  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 56"
6  Даниел Мартин (ИРС) Jersey polkadot.svg Гармин-Шарп + 56"
7  Томаш Марчињски (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ + 56"
8  Рафал Мајка (ПОЛ) Jersey white.svg Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 56"
9  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 00"
10  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 1' 00"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

11 октомври 2012 — Ментугу до Бадалинг, 162,5 км[15]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Франческо Гаваци (ИТА) Астана 4ч 05' 08"
2  Даниел Мартин (ИРС) Jersey polkadot.svg Гармин-Шарп и.в.
3  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај и.в.
4  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
5  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим и.в.
6  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Рабобанк и.в.
7  Ерос Капеки (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
8  Морено Мозер (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
9  Матијас Франк (ШВА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
10  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Тони Мартин (ГЕР) Jersey red.svg Омега Парма-Квик Степ 9ч 35' 52"
2  Франческо Гаваци (ИТА) Jersey green.svg Астана + 40"
3  Даниел Мартин (ИРС) Jersey polkadot.svg Гармин-Шарп + 50"
4  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај + 52"
5  Ерос Капеки (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 52"
6  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 56"
7  Томаш Марчињски (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ + 56"
8  Рафал Мајка (ПОЛ) Jersey white.svg Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 56"
9  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 1' 00"
10  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 00"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

12 октомври 2012 — Плоштад ЈанКинг Гуи Чуан до Чанг Пинг, 165,5 км[16]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Марко Халер (АВТ) Катјуша 3ч 35' 39"
2  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
3  Елија Вивијани (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
4  Лукас Себастијан Аедо (АРГ) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк и.в.
5  Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан и.в.
6  Франческо Чики (ИТА) Омега Парма-Квик Степ и.в.
7  Клас Лодевик (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
8  Алан Дејвис (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
9  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај и.в.
10  Доминик Ролен (КАН) ФДЖ-БигМет и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Тони Мартин (ГЕР) Jersey red.svg Омега Парма-Квик Степ 13ч 11' 31"
2  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 40"
3  Даниел Мартин (ИРС) Jersey polkadot.svg Гармин-Шарп + 50"
4  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Jersey green.svg Тим Скај + 52"
5  Ерос Капеки (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 52"
6  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 56"
7  Томаш Марчињски (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ + 56"
8  Рафал Мајка (ПОЛ) Jersey white.svg Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 56"
9  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 1' 00"
10  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 00"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

13 октомври 2012 — Чанг Пинг до Пинг Гу, 182,5 км[17]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Стив Камингс (ВБР) БМЦ Рејсинг Тим 4ч 05' 08"
2  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Шарп + 2"
3  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Jersey green.svg Тим Скај + 17"
4  Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан + 17"
5  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Белисол + 17"
6  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 17"
7  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Рабобанк + 17"
8  Рафал Мајка (ПОЛ) Jersey white.svg Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 17"
9  Матијас Франк (ШВА) БМЦ Рејсинг Тим + 17"
10  Сајмон Кларк (АВС) Орика-ГринЕЏ + 17"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Тони Мартин (ГЕР) Jersey red.svg Омега Парма-Квик Степ 17ч 16' 56"
2  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 40"
3  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Jersey green.svg Тим Скај + 46"
4  Даниел Мартин (ИРС) Jersey polkadot.svg Гармин-Шарп + 50"
5  Ерос Капеки (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 52"
6  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 56"
7  Рафал Мајка (ПОЛ) Jersey white.svg Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 56"
8  Томаш Марчињски (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ + 56"
9  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 1' 00"
10  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 00"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey red.svg
Планински пласман
Jersey polkadot.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
1 Елија Вивијани Елија Вивијани недоделена Елија Вивијани Елија Вивијани Мовистар Тим
2 Тони Мартин Тони Мартин Даниел Мартин Тони Мартин Рафал Мајка Астана
3 Франческо Гаваци Франческо Гаваци Ликвигас-Канондејл
4 Марко Халер Едвалд Боасон Хаген
5 Стив Камингс
На крај Тони Мартин Даниел Мартин Едвалд Боасон Хаген Рафал Мајка Ликвигас-Канондејл

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Генерален пласман“ (PDF). Трка околу Пекинг. Global Cycling Promotion. 13 октомври 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-05-02. Посетено на 13 октомври 2012.
 2. „Тони Мартин победи втора година по ред“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. 13 октомври 2012. Посетено на 13 октомври 2012.
 3. 3,0 3,1 Вин, Најџел (13 октомври 2012). „Камингс победи на последната етапа на Трката околу Пекинг, додека Мартин ја освои трката“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 13 октомври 2012.
 4. „Едвалд трет на крајот во Пекинг“. Тим Скај. BSkyB. 13 октомври 2012. Посетено на 13 октомври 2012.
 5. „Рафал Мајка победил во пласманот за млад возач и завршил седми во Пекинг“. Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк. Riis Cycling. 13 октомври 2012. Посетено на 13 октомври 2012.
 6. Браун, Грегор (3 јули 2012). „Трка околу Пекинг 2012: Потешка, нема хронометар“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 8 октомври 2012.
 7. „Објавена рутата за Трка околу Пекинг 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 3 јули 2012. Посетено на 8 октомври 2012.
 8. 8,0 8,1 „Storm damage forces change to Tour of Beijing“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 септември 2012. Посетено на 8 октомври 2012.
 9. „Argos-Shimano to contest this year's Tour of Beijing“. Трка околу Пекинг. Global Cycling Promotion. 27 август 2012. Посетено на 8 октомври 2012.
 10. Стоукс, Шејн (26 септември 2012). „Политичките тензии помеѓу Кина и Јапонија предизвика повлекување на Аргос Шимано од Трката околу Пекинг“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 8 октомври 2012.
 11. Aubrey, Jane (19 септември 2012). „Japanese "expelled" from Tour of China“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 8 октомври 2012.
 12. „Champion System guarantees Chinese presence in Tour of Beijing peloton“. Cycling News. Future Publishing Limited. 3 октомври 2012. Посетено на 8 октомври 2012.
 13. „Трка околу Пекинг 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 8 октомври 2012.
 14. „Профил - Етапа 1“ (PDF). Трка околу Пекинг. Global Cycling Promotion. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-10-21. Посетено на 8 октомври 2012.
 15. „Профил - Етапа 3“ (PDF). Трка околу Пекинг. Global Cycling Promotion. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-09-01. Посетено на 11 октомври 2012.
 16. „Профил - Етапа 4“ (PDF). Трка околу Пекинг. Global Cycling Promotion. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-09-01. Посетено на 8 октомври 2012.
 17. „Профил - Етапа 5“ (PDF). Трка околу Пекинг. Global Cycling Promotion. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-10-21. Посетено на 8 октомври 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]