Дејвид Танер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дејвид Танер
Лични податоци
Цело имеДејвид Танер
Роден30 септември 1984 (1984-09-30) (37 г.)
Мелбурн, Австралија Австралија
Висина1,84 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2009
2010
2011-2012
2013-2014
2015-2016
Рок Рејсинг
Флај В Австралија
Саксо Банк-СанГард
Бланко Про Сајклинг
ИАМ Сајклинг
Последна промена
11 јуни 2017

Дејвид Танер (англиски: David Tanner; р. 30 септември 1984 во Мелбурн) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата ИАМ Сајклинг.

Во декември 2014 година бил објавен како дел од екипата ИАМ Сајклинг за 2015 година, заедно со возачот на Белкин Про Сајклинг, Стеф Клемент.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
2. Ле Букл де л’Артоа
2007
2. Ла Руе Туранжел
2. Краен пласман Тур ди Геводан
1. Етапа 1
3. Краен пласман Ронд де л’Ез
2009
10. Краен пласман Хералд Сан Тур
2010
1. Етапа 2 Тур де Бос
Трка околу Јута
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
1. Етапа 1
2. Краен пласман Трка околу Кина
1. Етапа 2
2011
5. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
10. Хел ван хет Мергеланд
2015
1. Етапа 2 Трка околу Австрија
9. Гран Премио ди Лугано
2016
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 4 Тур Даун Андер
3. ГП ди кантон д’Аржови

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Виндзор, Ричард (11 декември 2014). „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2015, со 10 нови потписи“. Cycling Weekly. Посетено на 12 декември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]