Аидис Круопис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аидис Круопис
Круопис (2015)
Лични податоци
Цело име Аидис Круопис
Роден 26 октомври 1986 (1986-10-26) (воз. 31 г.)
 Литванија
Висина 1,84 м
Маса 80 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Ан Пост-Чејн Реакшн
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Аматерски клубови
2007
2008
Клајпеда-Сплендид Сајклингтим
Улан Сајклинг Тим
Професионални клубови
2009
2010
2011
2012–2014
2015-
Тим Пиемонд
Палманс-Крас
Ландбувкредит
ГринЕЏ
Ан Пост-Чејн Реакшн
Последна промена
20 јануари 2015

Аидис Круопис (литвански: Aidis Kruopis; р. 26 октомври 1986) — литвански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната екипа Ан Пост-Чејн Реакшн.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
2. Антверпсе Хавенпејл
2008
2. Краен пласман Докола Мазовша
2010
9. Дварс дор Дрент
9. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Дварс дор де Антверпсе Кемпен
9. Антверпсе Хавенпејл
1. Шал Селс-Мерксем
10. ГП Јеф Шеренс
2. Кампиуншап ван Вландерен
4. Минстерланд Џиро
2011
5. Бевербек Класик
1. Омлоп ван хет Васланд
5. Хандзаме Класик
3. ГП де Денен
8. Ронд ван Дрент
5. Трка околу Келн
1. Гроте 1-Мајпрејс
1. Етапа 2 Трка околу Белгија
1. Шал Селс-Мерксем
2012
Тур ду Поату-Шарент
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3 Трка околу Норвешка
1. Етапа 4 Трка околу Полска
2013
1. Етапа 2 Трка околу Турција
2. ГП Вазе Полдерс
2014
1. Jersey blue.svg Спринтерски пласман Тур де Лангкави

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


3