Енрике Санс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Енрике Санз)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Енрике Санс
Санс на Три дена Де Пане 2015
Лични податоци
Цело имеЕнрике Санс Унзуе
Роден11 септември 1989 (1989-09-11) (30 г.)
 Шпанија
Висина1,71 м[1]
Маса64 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубНери Сотоли-Селе Италија-КТМ
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачПомошник
Професионални клубови
2011–2015
2016-
Мовистар Тим
{{{име на тимот-2016}}}
Последна промена
20 јануари 2016

Енрике Санс Унзуе (шпански: Enrique Sanz Unzué; р. 11 септември 1989) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ.

Санс доаѓа од спортско семејство; тој е внук на генералниот менаџер на екипата, Еузебио Унзуе, додека неговиот татко Енрике и брат му Хорхе исто така работат за екипата. Друг вујко, Хуан Карлос Унзуе, е поранешен професионален фудбалер.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 2 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2012
3. Сиркуито де Гечо
6. Вуелта а Ла Риоха
7. Копа Берноки
2013
5. Трофео Кампос-Сантањи-Сес Салинес
7. Вуелта а Ла Риоха
2015
6. Сиркуито де Гечо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Енрике Санс“. Мовистар Тим. Abarca Sports. конс. 3 јануари 2014. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]