Клас Лодевик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клас Лодевик
Лодевик на Четири дена Денкер 2010
Лични податоци
Цело имеКлас Лодевик
Роден24 март 1988 (1988-03-24) (32 г.)
Руселаре, Белгија
Висина1,81 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубССС Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
УлогаСпортски директор
Аматерски клубови
2008 Рабобанк Континентал Тим
Професионални клубови
2009–2010

2011
2012–2015
Топспорт Вландерен-Меркатор
Омега Парма-Лото
БМЦ Рејсинг Тим
Менаџер на клубови
2016-2017
2018
БМЦ Дивилопмент
БМЦ Рејсинг Тим

Клас Лодевик (холандски: Klaas Lodewyck; р. 24 март 1988 во Руселаре) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој моментално е спортски директор на екипата БМЦ Дивилопмент.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
3. Омлоп ван хет Васланд
2009
9. Шатору Класик
9. Гран при де Фурмие
10. Омлоп ван хет Васланд
2010
3. Шоле-По де Лоара
4. Париз-Тур
4. Омлоп ван хет Васланд
5. Нокере Курсе
5. Профронд ван Фрислан
8. Антверпсе Хавенпејл
2011
4. Трофео Кала Милор
5. Трофео Мајорка
8. Трофео Магалуф
10. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2012
1. Jersey white dots on red.svg Награда за борбен возач Трка околу Оман
2014
5. Класик Хандзаме
7. Нокере Курсе
2015
6. Класик Хандзаме

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро 44 СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 116 120

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Џејмс Одварт (17 декември 2015). „Klaas Lodewyck devient Directeur sportif“. directvelo.com (француски). Посетено на 20 декември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]