Лукас Себастијан Аедо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лукас Себастијан Аедо
Лични податоци
Цело имеЛукас Себастијан Аедо
Роден18 април 1983 (1983-04-18) (39 г.)
Часкомус, Аргентина
Висина1,73 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСкајдајв Дубаи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2005–2006 Дипутасион Леон-Идеја-Данис
Професионални клубови
2007
2008–2009
2010–2012
2013
2014–
Рок Рејсинг
Колавита-Сутер Хоум
Тим Саксо Банк
Канондејл
Скајдајв Дубаи
Последна промена
12 октомври 2014

Лукас Себастијан Аедо (шпански: Lucas Sebastián Haedo; р. 18 април 1983) — аргентински друмски велосипедист, кој моментално вози за професионалната континентална екипа Скајдајв Дубаи.[1] Тој е помлад брат на велосипедистот Хуан Хосе Аедо.[2]

Во сезоната 2014, Аедо ѝ се приклучил на екипата Скајдајв Дубаи.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
Вуелта а Леон
1. Етапа 3
1. Етапа 5
2008
1. Велосипедски класик на воздухопловните сили на САД
2009
1. Етапа 2 Тур де Сан Луис
1. Етапа 2 ГП Нејчр Вали
8. Меѓународно првенство Филаделфија
2012
4. Шатору Класик
2014
4. Краен пласман Трка околу Тајланд
1. Етапа 1
6. Мелака Говернор Куп

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 128 128
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 139

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 де Пасквале, Матија (19 ноември 2013). „Skydive Dubai, also took Lucas Haedo“. Spazio Ciclismo (италијански). Tutto Mercato. Посетено на 24 декември 2013.
  2. „Браќата Аедо го продолжија престојот во Саксо Банк“. Eurosport. 6 октомври 2011. Посетено на 2 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]