Хуан Хосе Аедо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хуан Хосе Аедо
Лични податоци
Цело имеХуан Хосе Аедо
Прекар„Бавниот“ спринтер
Роден26 јануари 1981 (1981-01-26) (41 г.)
Часкомус, Буенос Аирес, Аргентина
Висина1,78 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Џејмис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2003–2005
2006
2007–2012
2013–
Colavita Olive Oil
Тојота-Јунајтед
Тим ЦСЦ
Џејмис-Хагенс Берман
Значајни победи
Вуелта а Еспања
1 етапа

Меѓународно првенство Филаделфија (2007)
Трка околу Келн (2007, 2010)
Трка околу Калифорнија

5 етапи
Бодовен пласман (2007)

Тирено-Адријатико

1 етапа

Критериум ду Дофине

1 етапа

Вуелта а Мурсија

1 етапа
Последна промена
12 октомври 2014

Хуан Хосе Аедо (шпански: Juan José Haedo; р. 26 јануари 1981) — аргентински професионален друмски велосипедист и поранешен велодромски велосипедист, кој вози за екипата Тим Џејмис.[1]. Тој е брат на Лукас Себастијан Аедо.

Аедо ја започнал неговата кариера на велодромот, пред да стана професионален друмски велосипедист во 2003 со Колавита-Бола. По една година во САД со Тојота-Јунајтед Про Сајклинг Тим, се приклучил на Тим ЦСЦ во 2007.

Аедо имал успешна кариера со ЦСЦ, освојувајќи етапни победи на Трката околу Калифорнија, Критериум ду Дофине, Тирено-Адријатико и Вуелта а Еспања.

Од 2013 Аедо вози за американската екипа Џејмис-Хагенс Берман

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. Колавита Бола Куп
1. Критериум Хајленд Парк
1. Критериум Харлем
2004
1. Валстерборо Критериум
2. Каптек Класик Ричмонд
3. Велосипедски класик Меклејн Пацифик
2. Критериум Гроув Сити
2005
1. Критериум Рочестер
1. Етапа 2 Велосипедски класик Меклејн Пацифик
1. Етапа 1 Сиркут Парк
1. Етапи 2 & 3 Класик Редлендс
1. Етапа 2 Класик Фичбург
1. Етапа 6 Меѓународен велосипедски класик
1. Етапа 4 Тур де Туна
1. Краен пласман Критериум Банка на Америка
2006
1. Добл Дифунта Кореја
1. Критериум Бреа
1. Етапи 1 & 4 Трка околу Калифорнија
1. Етапа 3 Етапна трка Сан Димас
1. Етапа 3 Класик Редлендс
1. Етапа 6 Трка околу Џорџија
2. Критериум Атина (САД)
3. Критериум Гринвуд
1. Критериум Спартанбург
1. Критериун Сани Кинг[2]
1. Трка околу Сомервил
2. Серија Вакови
1. Етапа 5 Велосипедски класик Каскада
1. Етапа 4 Тур де Туна
3. Краен пласман Критериум Банка на Америка
1. ГП Менхетн
2007
1. Бодовен пласман Трка околу Калифорнија
1. Етапи 2 & 6
1. Трка околу Келн
1. Спринтерски пласман Трка околу Џорџија
1. Етапа 7
1. Класик Колие
1. Меѓународно првенство Филаделфија
1. Етапа 2 Трка околу Германија
2008
1. Етапи 1 & 5 Тур де Сан Луис
1. Етапа 1 Трка околу Калифорнија
1. Класика де Алмерија
1. Етапа 3 Вуелта а Мурсија
2009
1. Етапа 7 Тур де Сан Луис
1. ГП Коле
1. Етапа 2 Трка околу Валонија
1. Етапа 4 Трка околу Мисури
1. Етапа 4 Сиркут Франко-Белж
2010
1. Циклотон Мумбаи
1. Трка околу Келн
1. Етапа 7 Волта а Каталуња
1. Етапа 2 Критериум ду Дофине
2011
1. Етапа 3 Тирено-Адријатико
1. Етапа 16 Вуелта а Еспања
2012
1. ГП Денен
2014
1. Етапа 3 Куп де насионс Вил Сакене

Резултати со велодромскиот велосипедизам[уреди | уреди извор]

  •  Аргентина Национален јуниорски првак (1998/1999)
  •  Аргентина Национален сениорски првак (2000/2001)
  • Bronze medal icon.svg Олимписки спринт, Панамерикански игри, Канада (1999)
  • Gold medal icon.svg Олимписки спринт, Панамериканско јуниорско првенство, Аргентина (1999)
  • Gold medal icon.svg Спринт, Панамериканско јуниорско првенство, Аргентина (1999)
  • Gold medal icon.svg 1 километар, Панамериканско јуниорско првенство, Агрентина (1999)
  • Gold medal icon.svg Кеирин, Панамериканско сениорско првенство, Колумбија (2000)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „JJ Haedo heads back to USA with Jamis-Hagens Berman“. Cycling News. Future Publishing Limited. 13 декември 2012. Посетено на 12 јануари 2013.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2006-08-04. Посетено на 2012-05-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]