Прејди на содржината

Хавиер Флоренсио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хавиер Флоренсио
Лични податоци
Цело имеХавиер Флоренсио Кабре
Роден26 декември 1979(1979-12-26)(44 г.)
Тарагона, Каталонија, Шпанија
Висина1,73 м
Маса59 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач (пензиониран)
Спортски директор
Професионални клубови
2001–2003
2004–2005
2006–2008
2009–2010
2011
2012–2013
ONCE
Релакс-Фуенлабрада
Буиг Телеком
Сервело ТестТим
Геокс-ТМЦ
Катјуша
Менаџер на клубови
2014–Катјуша
Значајни победи
Класика де Сан Себастијан (2006)
Последна промена
8 февруари 2014

Хавиер Флоренсио Кабре (шпански: Xavier Florencio Cabré; р. 26 декември 1979 во Тарагона, Каталонија) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално помеѓу 2001 и 2013[1] Низ кариерата, Флоресио возел за ONCE, Релакс-Фуенлабрада, Буиг Телеком, Сервело ТестТим, Геокс-ТМЦ и Катјуша.

Кариера[уреди | уреди извор]

Флоренсио возел во 2009 и 2010 за Сервело ТестТим, откако претходните три сезони ги поминал со ProTour team Буиг Телеком.

Во 2010, Флоренсио требало да биде на стартот на 97. Тур де Франс, но бил повлечен од тимскиот список, бидејќи „користел супстанции, кои содржеле ефедрин со цел третирање на непријатностите при седење.“ Ова било прекршок на внатрешните политики на тимот.[2] Тој бил критикуван од тимот за оваа ситуација и поради тоа тој не можел да најде нов тим, откако Сервело ТестТим згаснал.

Тој ја поминал сезоната 2011 во Геокс-ТМЦ, а потоа се преместил во Катјуша.[3] Флоренсио останал со екипата до крајот на 2013, кога се повлекол од велосипедизмот како возач, но и се приклучил на екипата како спортски директор.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1996
 Шпанија Јуниорски национален друмски првак
2002
1. Етапа 8 Тур де л’Авенир
3. Вуелта а ла Риоха
5. ГП Кореиос де Португал
2003
3. Етапа 6 Трка околу Холандија
5. Трка околу Холандија
5. Вуелта Валенсијана
6. Тур Даун Андер
2006
1. Класика де Сан Себастијан
3. Краен пласман, Тур де л’Ен
2007
4. Национално друмско првенство
9. Класика де Сан Себастијан
2008
3. Краен пласман Вуелта а ла Валенсија
1. Бодовен пласман
3. Краен пласман Тур ду Лимузин
2012
9. Класика де Сан Себастијан

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Џиро
Тур 46 101
Вуелта 90 98 СО СО 36 59 104 105

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Стоукс, Шејн (26 октомври 2013). „Florencio explains narrowing of Iliac artery has forced his retirement, will take up a sporting director role with Katusha“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 19 декември 2013.
  2. „Хавиер Флоренсио од Сервело надвор од Тур де Франс 2010“. Roadcycling.com. Архивирано од изворникот на 2010-07-06. Посетено на 2010-07-26.
  3. Стоукс, Шејн (26 октомври 2011). „Тим Катјуша ги потврди новите 11 имиња за сезоната 2012“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 3 јануари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]