Димитри Клајс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димитри Клајс
Клајс на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеДимитри Клајс
Роден18 јуни 1987 (1987-06-18) (33 г.)
Синт-Амандсберг,  Белгија
Висина1,89 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2006
2012 (до 31.7)
2012 (од 1.8)
2013-2014
Унибет-Даво
Џофко-Вил д’Алжер
Ван Дер Вурст-Хико
ВЛ Техникс-Абутрик
Професионални клубови
2007–2009
2010-2011
2015
2016
2017-
Јонг Вландерен-Баукнехт
Тим НетАп
Верандас Вилемс
Ванти-Груп Гобер
Кофидис
Значајни победи
Етапни трки
Четири дена Динкерк (2018)
Последна промена
28 август 2018

Димитри Клајс (холандски: Dimitri Claeys; р. 18 јуни 1987) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис.

Во јуни 2017 бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
3. Вламс-Брабантсе Пејл
2005
1. Вламс-Брабантсе Пејл
1. Земст-Лар
3. Тур ди Валроми
2007
1. Етапа 5 Волта а Љеида (ТТТ)
2008
1. MaillotBélgica.PNG Национално друмско првенство под 23 години
7. Гран при де Марбрије
2009
1. MaillotBélgica.PNG Национално друмско првенство под 23 години
2010
3. Гран при де Марбрије
9. Краен пласман Шлакјем Гродув Пјастовскич
9. Краен пласман Околу Словачка
2012
1. Хронометарско првенство на Источна Фландрија
1. Гран при д’Афлигем
3. Омлоп Хет Њусблад под 23 години
6. Флеш Арденез
8. Зелик-Галмарден
2013
1. Хронометарско првенство на Источна Фландрија
1. Ла Генсбар
1. Тур ди Пиемонт
1. Омлоп Хет Њусблад под 23 години
1. Етапа 3 Три дена Шербур
1. Етапа 3 Тур де мОзел
3. Флеш Арденез
3. Тур де Кот д’Ор
1. Етапа 4
2014
1. Дварс дор де Вламсе Арденен
1. Гран при Лисјен ван Импе
1. Омлоп Хет Њусблад под 23 години
1. Ронде ван Вламс-Брабант
1. Омлоп ван Гренстрек
1. Тур де Мозел
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2. Сиркуи де Валони
3. Ла Генсбар
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Норманди
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
1. Гран при де ла Вил де Перанши
1. Етапа 4 Трка околу Хрватска
1. Етапа 1 Париз-Арас (ТТТ)
2. ГП Импанис-Ван Петегем
2. Стер ван Зволе
2. Ронде ван Лимбург
2. Дварс дор де Вламсе-Арденен
2. ГП Џеф Схеренс
2. Омлоп Хет Њусблад под 23 години
2. Дуо Норманд (со Оливје Пардини)
4. Катекурс
5. Сиркуи де Валони
7. Краен пласман Сиркуи де Арден
7. Флеш Арденез
2016
1. ГП Џеф Схеренс
1. Етапа 3 Тур де Валони
2. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
4. Гран при д’Увертир ла Марсејез
4. Дрејвенкурс Оверејсе
6. Хале-Ингоигем
8. Тро-Бро Леон
9. Трка околу Фландрија
9. Полинорманд
10. ГП Пино Черами
2017
5. Дварс дор хет Хагеланд
5. Такс Про Класик
7. Полинорманд
2018
1. Jersey pink.svg Краен пласман Четири дена Динкерк
10. Гран при д’Увертир ла Марсејез

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]