Шон де Би

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шон де Би
Де Би на ГП Џеф Схеренс 2015
Лични податоци
Цело име Шон де Би
Роден 3 октомври 1991 (1991-10-03) (26 г.)
Бонхејден,  Белгија
Висина 1,73 м
Маса 65 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Верандас Вилемс-Крелан
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2010-2012 Овита-Ејсен-Акрог
Професионални клубови
2013

2014-2017
2018-
Леопард-Трек Континентал Тим
Лото-Белисол
Верандас Вилемс-Крелан
Значајни победи
Етапни трки
Три дена Западна Фландрија (2016)

Еднодневни трки и класици

ГП Импанис-Ван Петегем (2015)
Последна промена
7 мај 2018

Шон де Би (холандски: Sean De Bie; р. 3 октомври 1991) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Верандас Вилемс-Крелан.[1]

Шон де Би е син на поранешниот велосипедист Еди де Би и внук на поранешниот велосипедист Дани де Би. Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Етапа 1 Лиеж-Ла Глејзе
3. Национално јуниорско друмско првенство
2011
1. Етапа 1 Тоскане-Тере
2. ГП Варегем
3. Де Вламсе Пејл
2012
1. Етапа 1 Ле Триптик де Мон ет Шато
2. Трка околу Фландрија за млади
2013
1. UEC Champion Jersey.svg Европско друмско првенство под 23 години
1. Етапа 1 (ТТТ) Велосипедска трка Чешка
2. Ла Кот Пикард
2. Ронде Певелоас
3. Меморијал Арно Валард
4. Трка околу Фландрија за млади
2014
6. Краен пласман Трка Пост Данмарк
2015
1. Етапа 4 Трка околу Луксембург
1. ГП Импанис-Ван Петегем
3. Дрејвенкурс Оверејсе
5. Краен пласман Три дена Де Пане
5. Национално друмско првенство
5. ГП Стад Зотегем
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
5. Хејстсе Пејл
6. ГП Џеф Схеренс
9. Дварс дор хет Хагеланд
2017
7. Пиплс Чојс Класик
2018
5. Трка околу Франкфурт
8. Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Етапа 4
8. Нокере Курсе

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тиржис, Доминик. „Sean De Bie en Conti Pro“, „DirectVelo“, Association DirectVelo, 23 септември 2017 (посет. 3 јануари 2018 г). (на француски)
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. http://www.procyclingstats.com/race/Giro_Italia_2016_Startlist. посет. 6 мај 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]