Прејди на содржината

Том Велерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Том Велерс
Том Велерс на Омлоп ван хет Хутланд 2014
Лични податоци
Цело имеТом Велерс
Роден14 септември 1984(1984-09-14)(39 г.)
Отмарсум,  Холандија
Висина1,84 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2003–2004
2005–2007
2008–2016
Левик-Тегелтоко
Континентал Рабобанк
Скил-Шимано
Последна промена
7 април 2017

Том Велерс (холандски: Tom Veelers; р. 14 септември 1984) — поранешен холандски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал од 2003 до 2016 година.

Ја освоил трката Париз-Рубе за под 23 години во 2006 година. Во декември 2016 година објавил дека става крај на својата кариера поради повреди на коленото во текот на претходните две години.

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2004
Трка Северна Холандија (со 21 друг возач)
2006
Париз-Рубе под 23 години
Трка Олимпија
1. Краен пласман и етапите 5, 6 и 8
2007
ОЗ Вилервикенд
2008
Трка околу Езеро Кингај
1. Етапа 7
2009
Трка околу Езеро Кингај
1. Етапа 9
2011
1. Етапа 3 Трка околу Хајнан
2. Краен пласман Тур де Валони-Пикард
1. Етапа 3
2013
2. Џиро Минстерланд
4. Класик Хандзаме
6. Класик Дач Фуд Вали
6. Гран при де Фурмие
8. ГП Импанис-Ван Петегем

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • Том Велерс на Ризницата ?
  • Матична страница Уредете го ова на Википодатоците (холандски)
  • Том Велерс на Твитер
  • „Достигнувања на Том Велерс“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Том Велерс“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Том Велерс“. ProCycling.