Марко Кумп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марко Кумп
Кумп на Четири дена Денкерк 2014
Лични податоци
Цело имеМарко Кумп
Роден9 септември 1988 (1988-09-09) (31 г.)
 Словенија
Висина1,80 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЦЦЦ-Спранди-Полковице
ДисциплинаДрумски и велодромски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2007–2010
2011
2012
2013-2014
2015
2016-2017
2018-
Адрија Мобил
Геокс-ТМЦ
Адрија Мобил
Тим Саксо-Тинкоф
Адрија Мобил
Лампре-Мерида
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Последна промена
6 февруари 2018

Марко Кумп (словенечки: Marko Kump; р. 9 септември 1988) — словенечки професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ЦЦЦ-Спранди-Полковице.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2011 година потпишал едногодишен договор со Адрија Мобил за сезоната 2012.[2] Кумп го напуштил Адрија Мобил на крајот на 2012 година и се приклучил на Тим Саксо-Тинкоф за сезоната 2013.[3] Се вратил во Адрија Мобил за сезоната 2015. Во 2016 година повторно се вратил во елитната дивизија и потпишал за Лампре-Мерида.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Трофеј Пореч
2008
3. Трофеј Пореч
2009
1. Етапа 4 Трка околу Словенија
1. Етапа 3 Тур де л’Авенир
2. Прага-Карлови Вари-Прага
2. Медитерански игри - друмска трка
4. Трофео Зсшди
4. Краен пласман Куп де Насионс Вил Сагене
1. Етапа 1
5. Гран Премио дела Коста Етруски
6. ГП Крањ
6. ЗЛМ Тур
9. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Етапа 1
2010
1. Трофео Зсшди
1. Трка околу Фландрија за младинци
1. Етапа 4 Сетимана Интернационале Копи е Бартали
3. Загреб-Љубљана
9. Џиро дел Фриули
2012
1. Бања Лука-Белград I
1. ГП Јужна Корушка
1. ГП Будумпешта
1. Љубљана-Загреб
3. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Етапа 1
1. Етапа 1 Шлакјем Гродув Пјастовскич
4. Трофео Зсшди
2013
9. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Светски пристаништен класик
2015
1. Трофеј Умаг
1. Трофеј Пореч
1. Етапа 3 Истарски пролетен трофеј
1. ГП Адрија Мобил
1. Хрватска-Словенија
1. Бања Лука-Белград I
1. Етапа 2 Трка околу Хрватска
Трка околу Азербејџан
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Краен пласман Трка Малополска
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 4 Трка околу Словенија
Трка околу Езерото Ќингаи
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 6
1. Етапа 9
1. Етапа 12
1. Велотон Стокхолм
4. ГП Лагуна
4. ГП Изола
7. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
8. Национално друмско првенство
2016
Трка околу Езерото Ќингаи
1. Етапа 9
1. Етапа 10
2017
2. Бриселски велосипедски класик
8. Јуроајс Класик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гаѓала, Павел. „CCC Sprandi Polkowice signs Szymon Sajnok“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 12 ноември 2017 (посет. 4 јануари 2018 г).
  2. Marko Kump pasa al Adria Mobil“, „Biciciclismo“, Gurenet Teknologia S.L., 8 декември 2011 (посет. 15 јануари 2012 г). (на шпански)
  3. Словенецот Кумп во Саксо Банк-Тинкоф Банк на една година“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 11 август 2012 (посет. 12 август 2012 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]