Руслан Тлеубаев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руслан Тлеубаев
Тлеубаев на Гран при де Фурмје 2015
Лични податоци
Цело имеРуслан Бахитжанович Тлеубаев
Роден3 јули 1987 (1987-07-03) (34 г.)
Алмати, СССР СССР
Висина1,78 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2008-2010
2011
Улан
Астана (стажант)
Професионални клубови
2012
2013-2018
Астана Континентал Тим
Астана
Последна промена
6 јануари 2019

Руслан Бахитжанович Тлеубаев (руски: Руслан Бахытжанович Тлеубаев; р. 3 јули 1987) — поранешен казахстански професионален друмски велосипедист, кој професионало возел во периодот 2012-2018 година.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
10. Џиро дел Белведере
2010
5. Азиско друмско првенство
6. Краен пласман Патиштата на кралот Никола
7. Краен пласман Трка околу Хајнан
2011
3. Национално друмско првенство
8. Краен пласман Гран при Сочи
1. Етапа 5
8. Гран при Москва
2012
1. Копа дела Паче
1. Етапа 2а Вуелта а ла Индепенденсија Насионал
1. Етапа 3 Џиробио
1. Етапа 1 Тур Алзас
4. Краен пласман Тур де Норманди
1. Бодовен пласман
1. Планински пласман
5. Рејс Хоризон Парк
6. Краен пласман Сиркут де Ардени
6. Гран при де ла вил де Ножан сир Оаз
6. Зелик-Галмарден
2013
3. Трка Алмати
2014
1. Азиско друмско првенство
2016
1. Етапа 2 Трка околу Хајнан

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Interview point. Ruslan Tleubayev on Astana Team, last season, toughest races and end of professional career“. Астана. Apgrade. 7 декември 2018. Посетено на 1 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]