Јусеф Региги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јусеф Региги
Региги на Три дена Де Пане 2015
Лични податоци
Цело имеЈусеф Региги
Роден9 јануари 1990 (1990-01-09) (31 г.)
 Алжир
Висина1,72 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСовар-Натура4Евер
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009-2010 Светски велосипедистички центар
Професионални клубови
2011-2012

2013-2017
2018-
Групеман Спортиф Петролир Алжери
МТН Кубека
Совар-Натура4Евер
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Algeria's champion maillot.png Национален друмски првак (2016, 2017)
Последна промена
29 март 2017

Јусеф Региги (р. 9 јануари 1990) — алжирски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Совар-Натура4Евер.[1]

Ја започнал својата професионална кариера со африканската екипа МТН Кубека во 2013 година. Негова прва професионална победа била во 2014 година на Трката околу Азербејџан. Следната година ја освоил својата втора професионална победа на етапа на Тур де Лангкави 2015.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
Национални друмски првенства
1. Algeria's champion maillot.png Друмска трка
1. Algeria's champion maillot.png Друмска трка под 23 години
1. Етапа 3 Трка околу Алжир
1. Етапа 7 Тур ди Фасо
3. Панарапски игри - друмска трка
2012
1. Algeria's champion maillot.png Национално друмско првенство под 23 години
1. Jersey yellow.svg Краен пласманТрка околу Азербејџан
1. Етапа 2 Тоскана-Тера де Чиклизме
2013
1. Арапско првенство - друмска трка
1. Етапа 4 Меѓународна велосипедска трка Шарџа
2014
1. Етапа 2 Тур де Шлеф
1. Етапа 3 Трка околу Азербејџан
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 7
2016
Национални првенства
1. Algeria's champion maillot.png Друмска трка
2. Хронометар
2. Африканско друмско првенство
7. Трофео Плаја де Палма
2017
Национални првенства
1. Algeria's champion maillot.png Друмска трка
2. Хронометар
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Блида

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 134 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Davide Rebellin, 46, signs for Natura4Ever-Sovac team“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 3 декември 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. „Јусеф Региги“. ProCyclingStats. Посетено на 14 март 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]