Пелјо Билбао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пелјо Билбао
Лични податоци
Цело имеПелјо Билбао Лопез де Арментија
Роден25 февруари 1990 (1990-02-25) (29 г.)
Герника,  Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубАстана
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за класици
Аматерски клубови
2009–2010 Натургас Енергија
Професионални клубови
2011
2011–2013
2014-2016
2017-
Орбеа Континентал Тим
Еускалтел-Еускади
Каха Рурал-Сегурос РГА
Астана
Последна промена
4 јануари 2019

Пелјо Билбао Лопез де Арментија (шпански: Pello Bilbao López de Armentia; р. 25 февруари 1990) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Билбао се приклучил на Каха Рурал-Сегурос РГА за сезоната 2014, откако неговата претходна екипа – Еускалтел-Еускади – се распаднала на крајот на сезоната 2013.[1] Во 2015 година, Билбао ја освоил шестата етапа на Трката околу Турција, која завршувала на стрмно искачување.[2]

Астана (2017-денес)[уреди | уреди извор]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[3] Завршил 10. на крајот на Тур де Свис, што бил негов прв пласман меѓу првите десет во генерален пласман на поголема етапна трка.

2018[уреди | уреди извор]

Билбао завршил седми на Волта а ла Комунитат Валенсијана. Неколку месеци подоцна завршил осми на Трката околу Баскија. Ја освоил првата етапа на Трката на Алпите, поради што следната етапа ја носел водечката маичка. Ја продолжил добрата форма на Џиро д’Италија, поддржувајќи го Мигел Анхел Лопес. На крајот завршил на шестото место. Неколку недели подоцна, Билбао ја освоил шестата етапа на Критериум ди Дофине, негова прва победа на трка од Светската турнеја.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
2. Тур де Вандеја
7. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2012
10. Краен пласман Вуелта а Астурија
2013
7. Краен пласман Вуелта а Астурија
2014
1. Класика Примавера
7. Краен пласман Трка околу Норвешка
8. Гран при д’Увертир ла Марсејез
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Бос
1. Jersey green.svg Планински пласмна Вуелта а Андалусија
1. Етапа 6 Трка околу Турција
4. Краен пласма Вуелта а Кастилја и Леон
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
7. Краен пласман Тур ди Геводан Лангедок-Русијон
2016
1. Етапа 2 Трка околу Турција
7. Милано-Торино
9. Краен пласман Трка околу Норвешка
2017
10. Краен пласман Тур де Свис
2018
1. Етапа 6 Критериум ди Дофине
1. Етапа 1 Трка на Алпите
6. Краен пласман Џиро д’Италија
7. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
8. Краен пласман Трка околу Баскија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 66 6
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 60 97 78 23 27

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Caja Rural-Seguros RGA ficha a Pello Bilbao y Lluís Más“, „Marca.com“, Unidad Editorial, 29 октомври 2013 (посет. 21 декември 2013 г). (на шпански)
  2. Tour of Turkey: Bilbao wins stage 6 in Selçuk“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 1 мај 2015 (посет. 1 мај 2015 г).
  3. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 2 мај 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]