Џонатан Дибен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џонатан Дибен
Дибен на Трката околу Фландрија за младинци 2016
Лични податоци
Роден12 февруари 1994 (1994-02-12) (26 г.)
Саутемптон,  Обединето Кралство
Податоци за клубот
Мом. клубМедисон Џенезис
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007-2009
2014
ДХЦ Дејв Хардинг Сајкспорт
Тим 100% МИ
Професионални клубови
2015–2016
2016
2017-2018
2019-
ВИГИНС
Канондејл-Драпак (стажант)
Тим Скај
Медисон Џенезис
Последна промена
15 септември 2019

Џонатан Дибен (англиски: Jonathan Dibben; р. 12 февруари 1994) — британски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Медисон Џенезис.[1]

Возел на Светското велодромско првенство 2015.[2] На Светското велодромско првенство 2016 го освоил златниот медал на бодовната трка[3] и сребрениот медал во екипна потера.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално јуниорско велодромско првенство - поединечна потера
3. Bronze medal blank.svg Национално велодромско првенство - поединечна потера
2012
Национални велодромски првенства
2. Silver medal blank.svg Поединечна потера
2. Silver medal blank.svg Скреч
1. Етапа 3b Трофео Карлсберг
2. Silver medal blank.svg Светско јуниорско велодромско првенство - омниум
3. Париз-Рубе за јуниори
5. Светско јуниорско друмско првенство
2014
Европски велодромски првенства
1. UEC Champion Jersey.svg Екипна потера
2. Silver medal europe.svg Омниум
1. Етапа 2а (ITT) Ле Триптик де Мон ет Шато
3. Bronze medal blank.svg Национално велодромско првенство - поединечна потера
6. Светско хронометарско првенство под 23 години
2015
Европски велодромски првенства
1. UEC Champion Jersey.svg Екипна потера
3. Bronze medal europe.svg Омниум
Национални велодромски првенства
2. Silver medal blank.svg Скреч
3. Bronze medal blank.svg Поединечна потера
8. Краен пласман ЗЛМ Тур
2016
Светски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Бодовна трка
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско велодромско првенство под 23 години - бодовна трка
2. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шато
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Етапа 3а (ITT)
2. Трка околу Фландрија за младинци
4. Дуо Норман (со Скот Дејвис)
7. Трофеј Бомон
9. Светско друмско првенство под 23 години
2017
1. Етапа 6 (ITT) Трка околу Калифорнија
6. Трофео Поререс-Феланит-Сес Салинес-Кампос
2018
1. Етапа 1 (ТТТ) Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Балингер, Алекс (16 мај 2019). „Former Team Sky rider Jon Dibben joins Madison-Genesis“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 7 јули 2019.
  2. „Entry List: Men“ (PDF). UCI. Посетено на 25 февруари 2015.
  3. „Track Cycling World Championships: Jon Dibben wins gold for Britain“. BBC Sport. Посетено на 4 март 2016.
  4. Final Results

Надворешни врски[уреди | уреди извор]