Ијан Босвел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ијан Босвел
Босвел на Трката околу Калифорнија 2012
Лични податоци
Цело имеИјан Босвел
ПрекарД Боз
Роден7 февруари 1991 (1991-02-07) (30 г.)
Бенд, Орегон,  САД
Висина1,85 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2005–2006
2007
2008
2009
2012
ГС Форца Вело
Колавита-Сутер Хоум
ЦМГ Рејсинг
Хот Тјубс
Аргос-Шимано
Професионални клубови
2010
2011-2012
2013-2017
2018-
Бисел
Хагенс Берман Аксеон
Тим Скај
Катјуша-Алпесин
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 ТТТ етапа (2016)
Последна промена
17 јануари 2018

Ијан Босвел (англиски: Ian Boswell; р. 7 февруари 1991) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Босвел порано професионално настапувал со екипите Бисел (2010) и Хагенс Берман Аксеон (2011–2012). Како помал тренирал и кошарка, американски фудбал крос-кантри скијање и трчање.[2] Моментално престојува во Ница, Франција.[3][4] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015[5] и за Џиро д’Италија 2016.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Невада Сити Класик
3. Краен пласман Трка околу Јута
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2011
1. Невада Сити Класик
5. Краен пласман Велосипедски класик Каскад
2012
1. Етапа 5 Трка Џила
2. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
5. Краен пласман Трка околу Јута
5. Краен пласман Тур де л’Авенир
5. Гран Премио Палио дел Речото
6. Трофео Алсиде Дегаспери
2014
9. Краен пласман Рут ди Сид
2015
7. Краен пласман Трка околу Калифорнија
9. Трофео Андрат-Мирадор д’Ес Коломер
10. Краен пласман Тур де Лангкави
2016
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2017
5. Краен пласман Трка околу Калифорнија
6. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
8. Трофео Поленка-Порт де Андрат

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ian Boswell signs for Katusha-Alpecin“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 август 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. Фрец, Кејли (3 мај 2016). „Boswell on training with Froome and the 'Flaming Baguette'. VeloNews. Посетено на 7 мај 2016.
  3. Даниел Мекмаон (28 јануари 2013). „Nine Questions With Europe–Bound Ian Boswell and Joe Dombrowski“. Bicycling. Rodale, Inc. Посетено на 7 јануари 2014.
  4. Грегор Браун (12 октомври 2013). „Ian Boswell eager for 2014 after a season spent learning“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 7 јануари 2013.
  5. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  6. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]