Прејди на содржината

Давид Лопес (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давид Лопес
Лични податоци
Цело имеДавид Лопес Гарсија
Роден13 мај 1981(1981-05-13)(43 г.)
Баракалдо,  Шпанија
Висина1,79 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачувања
Професионални клубови
2003–2004
2005–2006
2007–2012
2013–2018
Кафе Баке
Еускалтел-Еускади
Кес д’Епарњ
Тим Скај
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2010)
1 ТТТ етапа (2016)

Давид Лопес Гарсија (шпански: David López García; р. 13 мај 1981 во Баракалдо) — поранешен шпански друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2003-2018.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Најголема победа во неговата кариера била победата на деветтата етапа на Вуелта а Еспања 2010, планинска етапа со 6 категоризирани искачувања. Лопес се одвоил од водечката група на 3 километри пред крајот, поминувајќи ја целта со предност од шест секунди пред возачот на Ликвигас-Доимо Роман Кројцигер.[2]

Се приклучил во екипата Мовистар Тим во 2007 откако станал професионалец за Еускалтел-Еускади во 2005. Го напуштил Мовистар Тим на крајот на 2012 и му се приклучил на Тим Скај за сезоната 2013.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Source:[4]

2007
2. Субида а Уркиола
3. Краен пласман Трка околу Германија
1. Етапа 5
4. Класика Примавера
6. Краен пласман Париз-Ница
6. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2008
3. ГП Уест-Франција
4. Субида а Уркиола
10. Краен пласман Тур ду Лимусен
2009
3. Субида ал Наранко
7. Краен пласман Рута дел Сол
8. Коле-По де Лоара
2010
1. Етапа 9 Вуелта а Еспања
2011
2. Класика Примавера
6. Краен пласман Вуелта а Бургос
7. Краен пласман Трка околу Баскија
7. Краен пласман Средоземна трка
9. Краен пласман Критериум Интернасионал
2012
4. Краен пласман Вуелта а Астурија
4. Класика Примавера
8. Краен пласман Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2013
1. Етапа 6 Енеко Тур
3. Краен пласман Трка околу Пекинг
4. Краен пласман Трка околу Британија
5. Јапонски куп
2015
3. Краен пласман Трка околу Норвешка
2016
Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ТТТ)
Награда за борбеност на етапа 12

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Џиро 40 СО 69
Тур СО 51 127 104
Вуелта 79 14 42 42 СО 60 66

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Helping Froome and Valverde win Grand Tours has been a privilege“. Cyclingweekly.com. 22 ноември 2018. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „Вуелта а Еспања 2010: Давид Лопес победи на етапата 9 додека Игор Антон го задржа водството“. The Telegraph. Telegraph Media Group Limited 2013. 5 септември 2010. Посетено на 1 јануари 2013.
  3. „Лопес додаден на составот на Скај“. Cycling News. Future Publishing Limited. 11 септември 2012. Посетено на 24 септември 2012.
  4. http://www.cyclingbase.com/palcoureurs.php?id=1928&idtitle=1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]