Прејди на содржината

Енбон

Координати: 47°48′18″N 3°16′39″W / 47.805° СГШ; 3.2775° ЗГД / 47.805; -3.2775
Од Википедија — слободната енциклопедија
Енбон
Hennebont
Поглед на Енбон
Поглед на Енбон
Грб на Енбон
Енбон is located in Франција
Енбон
Енбон
Местоположба во регионот Бретања
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist|270px|Енбон во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist]]
Енбон
Координати: 47°48′18″N 3°16′39″W / 47.805° СГШ; 3.2775° ЗГД / 47.805; -3.2775
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманМорбијан
ОкругЛоријан
КантонЕнбон
Површина118,57 км2 (7,17 ми2)
Население (1999)213.412
 • Густина720/км2 (1,900/ми2)
INSEE/Пошт. бр.56083 / 56700
Надм. висина0 м
(прос. 5 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Енбон (француски: Hennebont, бретонски: Henbont) – општина во департманот Морбијан во областа Бретања на северозапад на Франција. Општината е 440 км западно од Париз, 125 км западно од Рен и 45 км западно од Ван.

Географија[уреди | уреди извор]

Енбон се наоѓа на околу 16 километри од устието на реката Блаве која го дели на два дела. На левиот брег се Вил клоз, средновековен утврден град, и Вил нев дел од XVII век. На десниот брег е Вјеј вил.

Историја[уреди | уреди извор]

Јованка Пламената при опсадата на Енбон

Енбон е прочуен по својот отпор, под водство на Јованка Фландриска, вдовицата на Жан де Монфор, на војските на Филип де Валоа и Шарл де Блоа кога бил опсаден во 1342 година за време на Војната за бретонското наследство. Еден век пред Јованка Орлеанка, Јованка ставила оклоп и го водела отпорот против опсадата. Таа лично водела напад на непријателскиот камп, го запалила и го добила прекарот „Жан ла Флам“ (Јованка Пламената). Во август 1944 година, за време на сојузничката инвазија на Бретања, голем дел од стариот утврден град, бил многу оштетен за време на бомбардирањата на германските позиции кои биле во центарот на градот.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2013 година општината броела 15.765 жители.

Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2008 година, 5,45% од децата во Енбон посетувале билингвално основно училиште.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]