Ван (Франција)

Координати: 47°39′21″N 2°45′37″W / 47.6559° СГШ; 2.7603° ЗГД / 47.6559; -2.7603
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ван
Vannes
Gwened
Слики од Ван горе лево: Поглед на ѕидините и музејот Замок Гајар; Горе десно: Катедрала Св. Петар; Во средина лево: Стари перални; Центар: Капетанска кула; Во средина десно: Тесна уличка; Долу лево: Камбанаријата на црквата Сен Патерн; Долу десно: Насипот Конло
Слики од Ван
горе лево: Поглед на ѕидините и музејот Замок Гајар; Горе десно: Катедрала Св. Петар; Во средина лево: Стари перални; Центар: Капетанска кула; Во средина десно: Тесна уличка; Долу лево: Камбанаријата на црквата Сен Патерн; Долу десно: Насипот Конло
Знаме на ВанГрб на Ван
Ван is located in Франција
Ван
Ван
Местоположба во регионот Бретања
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist|270px|Ван во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist]]
Ван
Координати: 47°39′21″N 2°45′37″W / 47.6559° СГШ; 2.7603° ЗГД / 47.6559; -2.7603
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманМорбијан
ОкругВан
КантонВан
Управа
 • Градоначалник (2011–2016) Давид Робо
Површина132,3 км2 (125 ми2)
Население (2012)252.648
 • Густина160/км2 (420/ми2)
INSEE/Пошт. бр.56260 / 56000
Надм. висина0 м
(прос. 22 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ван (француски: Vannes, бретонски: Gwened) – општина во департманот Морбијан во регионот Бретања, на северозапад на Франција. Формиран е пред преку 2000 години.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Ван е сместен во Заливот Морбијан, во устието на двете реки, Марла и Венсен. Се наоѓа на околу 100 км северозападно од Нант и 450 км југозападно од Париз.

Историја[уреди | уреди извор]

Името „Ван“ доаѓа од Венети, поморски келтски народ кој пред римските инвазии живеел југозападно од Арморика во Галија. Се чини дека регионот со илјадници години бил трговска раскрсница при што веројатно се користеле чамци.[2] Дел од оваа трговија била и пченицата која очигледно се одгледувала на Средниот Исток.[3] Евиденцијата (како гало-белгиски монети) на оваа трговија е драматично зголемена околу 150 г.п.н.е.[3]

Венетите биле поразени од флотата на Јулиј Цезар во 56 г.п.н.е. пред Локмаријаке. Многу Венети или биле заклани или биле продадени како робови. Римјаните воспоставиле град кого го нарекле Дариоритум на местото кое претходно им припаѓало на Венетите. Од 5 до 7 век, преостанатите Гали биле преселени или асимилирани од брановите Брити кои бегале пред саксонското освојување на Британија. Ванската диоцеза била основана во 5 век, а Ванскиот совет се одржал во 461 година. Кралството времено го анектирало Корнуај на почетокот на 6 век, но за постојано бил присоединет кон Домнонија околу 635 година.

Во 1342 година, Ван четирипати бил опсаден од силите од двете страни во Бретањската војна за наследство. Командирот на одбраната на градот Оливје де Клисон IV бил заробен од Англичаните, но на крајот бил ослободен. Французите го егзекутирале сомневајќи се дека откупнината е многу ниска, па можно е тој да бил предавникот.

Во 1795 година, за време на Француската револуција, француските трупи стационирани во Ван, успешно ја спречиле планираната британско-ројалистичка инвазија.

Население[уреди | уреди извор]

Население по години
19111936195419621968197519821990199920082012
23.74824.06825.08930.41136.57640.35942.17845.64451.75952.98352.648

Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2007 година општината донела план за промоција на бретонскиот јазик. Во 2008 година 7,71% од децата во примарните училишта посетувале билингвална настава.[4]

Споменици и знаменитости[уреди | уреди извор]

Градските ѕидини
„Ван и неговата жена“
 • Готска катедрала Сен Пјер
 • Класична црква Св. Патерн
 • Барокна црква Сен Ив
 • Замок Гајар (средновековна куќа која денес е археолошки музеј)
 • Општинската зграда
 • Ѕидините на стариот гради кои ги опфаќаат:
  • Капетанската кула (голема средновековна кула)
  • Замокот на Ермина (поранешен замок, трансформиран во палата во 17 век)
  • Порта Калмон, средновековна градска порта
  • Порта Призон, средновековна градска порта
  • Порта Потерн, средновековна градска порта
  • Порта Сен Жан, средновековна градска порта
 • Бројни фахверк-куќи во стариот град

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ван е збратимен со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Историја на Ван Архивирано на 24 октомври 2007 г. Официјално мрежно место на градот
 2. Cunliffe, Barry (2008). Britain and the continent: networks of interaction. A Companion to Roman Britain. John Wiley & Sons. стр. 1–11.
 3. 3,0 3,1 Balter, Michael. „DNA recovered from underwater British site may rewrite history of farming in Europe“. Science News. Science.[мртва врска]
 4. Enseignement bilingue
 5. „British towns twinned with French towns“. Archant Community Media Ltd. Архивирано од изворникот на 5 July 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]