Тур де Франс 2017 - етапа 12 до етапа 21

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тур де Франс 2017 е 104. издание на трката, една од големите тркиво велосипедизмот. Трката составена од 21 етапа ќе се одржи од 1 до 23 јули 2017 година, започнувајќи во Диселдорф, Германија, а ќе заврши на Шанзелизе во Париз.[1] Дванаесеттата етапа ќе се одржи на 13 јули со почеток на етапата во градот По.

Пласмани[уреди | уреди извор]

Легенда
  Jersey yellow.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey green.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман
  Jersey polkadot.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
  Jersey yellow number.svg   Го означува предводникот во екипниот пласман Jersey red number.svg Го означува предводникот на наградата за најборбен возач

Етапа 12[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал5ч 49' 38
2. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2
3. ITA Фабио Ару Астана+ 2
4. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 5
5. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 7
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 13
7. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 22
8. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 27
9. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 27
10. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Фабио Ару жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана52ч 51' 49
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 6
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 25
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 35
5. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 41
6. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 2' 13
7. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 2' 55
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 4' 01
9. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 4' 04
10. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 4' 51
Извор: ProCyclingStats


Етапа 13[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Варан Баргиј точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб2ч 36' 29
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 0
3. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 0
4. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 2
5. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 1' 39
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 39
7. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 1' 48
8. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 48
9. ITA Фабио Ару жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана+ 1' 48
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 48
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Фабио Ару жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана55ч 30' 06
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 6
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 25
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 35
5. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 1' 09
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 32
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 2' 04
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 07
9. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 4' 51
10. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 5' 22
Извор: ProCyclingStats


Етапа 14[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Санвеб4ч 21' 56
2. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 1
4. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 1
5. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 1
6. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 1
7. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1
8. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1
9. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1
10. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 5
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај59ч 52' 09
2. ITA Фабио Ару Астана+ 19
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 23
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 29
5. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 1' 17
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 26
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 2' 02
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 22
9. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 5' 09
10. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 5' 37
Извор: ProCyclingStats


Етапа 15[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо4ч 41' 47
2. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 19
3. FRA Тони Галопен Лото-Судал+ 19
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 19
5. FRA Варан Баргиј точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб+ 23
6. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 00
7. FRA Лилијан Калмежан Директ Енержи+ 1' 04
8. BEL Јан Бакелантс АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 04
9. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 1' 04
10. BEL Серж Пауелс Дименжн Дата+ 1' 04
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај60ч 40' 21
2. ITA Фабио Ару Астана+ 18
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 23
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 29
5. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 12
6. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 1' 17
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 2' 02
8. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 5' 09
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 5' 37
10. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 6' 05
Извор: ProCyclingStats


Етапа 16[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Санвеб3ч 38' 15
2. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
3. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
4. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
6. BEL Јенс Кекелејре Орика-Скот+ 0
7. FRA Тони Галопен Лото-Судал+ 0
8. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
9. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 0
10. FRA Ромен Арди Фортунео-Оскаро+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај68ч 18' 36
2. ITA Фабио Ару Астана+ 18
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 23
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 29
5. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 1' 17
6. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 2' 02
7. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 03
8. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 6' 00
9. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 6' 05
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 6' 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 17[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо5ч 07' 41
2. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 13
3. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 1' 13
4. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 13
5. FRA Варан Баргиј точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб+ 1' 13
6. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 1' 16
7. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 43
8. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 44
9. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 1' 44
10. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 44
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај73ч 27' 26
2. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 27
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 27
4. ITA Фабио Ару Астана+ 53
5. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 1' 24
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 37
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 4' 07
8. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 6' 35
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 7' 45
10. FRA Варан Баргиј точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб+ 8' 52
Извор: ProCyclingStats


Етапа 18[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Варан Баргиј точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб4ч 30' 33
2. COL Дарвин Атапума ОАЕ Емирати+ 20
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 20
4. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 20
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 22
6. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 32
7. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 37
8. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 39
9. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 59
10. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 09
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај78ч 08' 19
2. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 23
3. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 29
4. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 1' 36
5. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 55
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 56
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 4' 46
8. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 6' 52
9. FRA Варан Баргиј точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб+ 8' 22
10. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 8' 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 19[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата5ч 06' 09
2. GER Никијас Арнт Санвеб+ 5
3. BEL Јенс Кекелејре Орика-Скот+ 17
4. ITA Даниеле Бенати Мовистар+ 17
5. BEL Томас де Гент Лото-Судал+ 17
6. FRA Силвен Шаванел Директ Енержи+ 17
7. FRA Ели Жесбер Фортунео-Оскаро+ 17
8. BEL Јан Бакелантс АГ2Р Ла Мондијал+ 17
9. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 19
10. FRA Пјер Лик Перишон Фортунео-Оскаро+ 1' 32
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај83ч 26' 55
2. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 23
3. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 29
4. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 1' 36
5. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 55
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 56
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 4' 46
8. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 6' 52
9. FRA Варан Баргиј точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб+ 8' 22
10. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 8' 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 20[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое28' 15
2. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 1
3. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 6
4. GER Тони Мартин Катјуша-Алпесин+ 14
5. RSA Дарил Импи Орика-Скот+ 20
6. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 21
7. GER Никијас Арнт Санвеб+ 28
8. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 31
9. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 34
10. FRA Силвен Шаванел Директ Енержи+ 37
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај83ч 55' 16
2. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 54
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 20
4. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 2' 21
5. ITA Фабио Ару Астана+ 3' 05
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 4' 42
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 6' 14
8. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 8' 20
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 8' 49
10. FRA Варан Баргиј точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб+ 9' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 21[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо2ч 25' 39
2. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
3. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
4. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
5. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
6. SLO Борут Божич Бахреин-Мерида+ 0
7. ITA Давиде Чимолаи ФДЖ+ 0
8. FRA Пјер Лик Перишон Фортунео-Оскаро+ 0
9. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
10. ITA Даниеле Бенати Мовистар+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај86ч 20' 55
2. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 54
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 20
4. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 2' 21
5. ITA Фабио Ару Астана+ 3' 05
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 4' 42
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 6' 14
8. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 8' 20
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 8' 49
10. FRA Варан Баргиј точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманцрвен број за борбен возачСанвеб+ 9' 25
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2017 Route – Sporting aspects, stage cities“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Архивирано од изворникот на 2017-06-28. Посетено на 30 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]