Тур де Франс 2017 - етапа 1 до етапа 11

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тур де Франс 2017 е 104. издание на трката, една од големите тркиво велосипедизмот. Трката составена од 21 етапа ќе се одржи од 1 до 23 јули 2017 година, започнувајќи во Диселдорф, Германија, а ќе заврши на Шанзелизево Париз.[1] Единаесеттата етапа ќе се одржи на 12 јули со етапна завршница во градот По.

Пласмани[уреди | уреди извор]

Легенда
  Jersey yellow.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey green.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман
  Jersey polkadot.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
  Jersey yellow number.svg   Го означува предводникот во екипниот пласман Jersey red number.svg Го означува предводникот на наградата за најборбен возач

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас Тим Скај16' 04
2. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 5
3. BLR Васил Кириенка Тим Скај+ 7
4. GER Тони Мартин Катјуша-Алпесин+ 8
5. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 10
6. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 12
7. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 15
8. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 15
9. GER Марсел Кител Квик-Степ Флорс+ 16
10. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 16
Извори: ProCyclingStats Cycling Archives
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманТим Скај16' 04
2. SUI Штефан Кинг бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБМЦ Рејсинг Тим+ 5
3. BLR Васил Кириенка Тим Скај+ 7
4. GER Тони Мартин Катјуша-Алпесин+ 8
5. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 10
6. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 12
7. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 15
8. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 15
9. GER Марсел Кител Квик-Степ Флорс+ 16
10. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 16
Извори: ProCyclingStats Cycling Archives


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Марсел Кител Квик-Степ Флорс4ч 37' 06
2. FRA Арно Демар ФДЖ+ 0
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4. GBR Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 0
5. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
7. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 0
8. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
9. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
10. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Archives
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај4ч 53' 10
2. SUI Штефан Кинг бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБМЦ Рејсинг Тим+ 5
3. GER Марсел Кител зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс+ 6
4. BLR Васил Кириенка Тим Скај+ 7
5. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 10
6. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 12
7. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 15
8. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 15
9. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 16
10. GER Никијас Арнт Санвеб+ 16
Извори: ProCyclingStats Cycling Archives


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 07' 19
2. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
3. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 0
4. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2
6. FRA Арно Демар ФДЖ+ 2
7. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 2
8. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 2
9. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 2
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2
Извори: ProCyclingStats Cycling Archives
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај10ч 00' 31
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 12
3. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 12
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 13
5. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 16
6. FRA Пјер Латур бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАГ2Р Ла Мондијал+ 25
7. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 30
8. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 32
9. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 32
10. GER Никијас Арнт Санвеб+ 34
Извори: ProCyclingStats Cycling Archives


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар ФДЖ4ч 53' 54
2. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
5. FRA Адријан Пети Директ Енержи+ 0
6. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 0
7. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
8. ITA Мануеле Мори ОАЕ Емирати+ 0
9. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
10. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај14ч 54' 25
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 12
3. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 12
4. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 16
5. FRA Пјер Латур бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАГ2Р Ла Мондијал+ 25
6. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 30
7. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 32
8. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 32
9. FRA Арно Демар зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманФДЖ+ 33
10. GER Никијас Арнт Санвеб+ 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Фабио Ару Астана3ч 44' 06
2. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 16
3. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 20
4. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 20
5. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 24
6. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот+ 26
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 26
8. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 26
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 34
10. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 40
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај18ч 38' 59
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 12
3. ITA Фабио Ару точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманАстана+ 14
4. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 25
5. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 39
6. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 43
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 47
8. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 52
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 54
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Марсел Кител Квик-Степ Флорс5ч 05' 34
2. FRA Арно Демар зелена маичка за предводникот на спринтерскиот пласманФДЖ+ 0
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
5. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
6. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
7. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
8. GBR Даниел Меклеј Фортунео-Оскаро+ 0
9. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
10. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај23ч 44' 33
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 12
3. ITA Фабио Ару точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманАстана+ 14
4. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 25
5. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 39
6. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 43
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 47
8. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 52
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 54
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Марсел Кител Квик-Степ Флорс5ч 03' 18
2. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
3. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
4. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
5. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
6. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
7. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
8. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
9. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
10. GBR Даниел Меклеј Фортунео-Оскаро+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај28ч 47' 51
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 12
3. ITA Фабио Ару точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманАстана+ 14
4. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 25
5. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 39
6. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 43
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 47
8. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 52
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 54
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Лилијан Калмежан Директ Енержи4ч 30' 29
2. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 37
3. FRA Гијом Мартен Ванти-Груп Гобер+ 50
4. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 50
5. CZE Роман Кројцигер Орика-Скот+ 50
6. ITA Фабио Ару точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманАстана+ 50
7. DEN Михаел Валгрен Астана+ 50
8. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 50
9. USA Нејтан Браун ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 50
10. FRA Ромен Арди Фортунео-Оскаро+ 50
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај33ч 19' 10
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 12
3. ITA Фабио Ару Астана+ 14
4. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 25
5. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 39
6. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 43
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 47
8. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 52
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 54
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост5ч 07' 22
2. FRA Варан Баргиј Санвеб+ 0
3. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 0
4. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. ITA Фабио Ару Астана+ 0
6. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
7. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 15
8. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 1' 15
9. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 15
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 15
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај38ч 26' 32
2. ITA Фабио Ару Астана+ 18
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 51
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 55
5. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 37
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 44
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 2' 02
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 13
9. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 3' 06
10. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 3' 53
Извор: ProCyclingStats


Етапа 10[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Марсел Кител зелена маичка за предводникот на спринтерскиот пласманКвик-Степ Флорс4ч 01' 00
2. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
3. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
4. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
5. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
6. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
7. GBR Даниел Меклеј Фортунео-Оскаро+ 0
8. BEL Питер Ванспејбрук Ванти-Груп Гобер+ 0
9. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
10. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај42ч 27' 28
2. ITA Фабио Ару Астана+ 18
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 51
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 55
5. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 37
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 44
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 2' 02
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 13
9. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 3' 06
10. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 3' 53
Извор: ProCyclingStats


Етапа 11[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Марсел Кител зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс4ч 34' 27
2. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
3. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
4. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
5. GBR Даниел Меклеј Фортунео-Оскаро+ 0
6. ITA Давиде Чимолаи ФДЖ+ 0
7. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
8. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
9. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 0
10. SUI Данило Вис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај47ч 01' 55
2. ITA Фабио Ару Астана+ 18
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 51
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 55
5. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 37
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 44
7. GBR Сајмон Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 2' 02
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 13
9. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 3' 06
10. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 3' 53
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2017 Route – Sporting aspects, stage cities“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Архивирано од изворникот на 2017-06-28. Посетено на 30 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]