Мартин Велитс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мартин Велитс
Велитс на Фландриското првенство 2015
Лични податоци
Цело имеМартин Велитс
Роден21 февруари 1985 (1985-02-21) (37 г.)
Братислава, Чешка Чехословачка
Висина1,85 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2004
2005–2006
Дукла Тренчин
Коника Минолта
Професионални клубови
2007
2008–2009
2010–2011
2012–2017
Визенхоф
Тим Милрам
Тим ХТЦ-Колумбија
Омега Парма-Квик Степ
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 етапа ТТТ (2010)

Еднодневни трки и класици

MaillotSlovakia.gif Национален друмски првак (2009)
MaillotSlovakia.gif Национален хронометарски првак (2010)

Мартин Велитс (словачки: Martin Velits; р. 21 февруари 1985 во Братислава) — поранешен словачки професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2007-2017.[1] Неговиот брат-близнак Петер Велитс е исто така професионален велосипедист.

Во октомври 2017 година, една година по повлекувањето на брат му, Мартин Велитс најавил дека ќе се повлече по настапот на воведната Трка околу Гуангси.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. MaillotSlovakia.gif Национален друмски првак под 23 години
2005
1. MaillotSlovakia.gif Национален друмски првак под 23 години
1. Етапа 3a Џиро дел Капо
2006
1. Моментум 94.7 Сајкл Челинг, Јужна Африка
1. MaillotSlovakia.gif Национален друмски првак под 23 години
7. Краен пласман Џиро дел Капо
8. Краен пласман Трка околу Јапонија
2007
10. Краен пласман Стер Електротур
2008
8. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2009
1. MaillotSlovakia.gif Национален друмски првак
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2010
1. MaillotSlovakia.gif Национален хронометарски првак
1. Етапа 1 (TTT) Вуелта а Еспања
2012
2. Национално хронометарско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Velits retires from Quick-Step after 11 years as a pro“. cyclingnews.com. 13 октомври 2017. Посетено на 13 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]