Тур де Франс 2014 - етапа 1 до етапа 11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рута на Тур де Франс 2014

Тур де Франс 2014 — 101. издание на трката, една од трите големи трки во велосипедизмот. Настапиле 22 екипи. Трката започнала во Јоркшир, Англија на 5 јули и традиционално завршила на Шанзелизе во Париз на 27 јули.[1][2][3] Првите две етапи, во Јоркшир, биле неслужбено наречени „Тур де Јоркшир“ (Le Tour de Yorkshire).[4]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

5 јули 2014 — Лидс до Харогејт, 190,5 км[5]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Шимано 4ч 44' 07"
2  Петер Саган (СВК) Канондејл и.в.
3  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп и.в.
4  Бријан Кокар (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
5  Мајкл Роџерс (АВС) Тинкоф-Саксо и.в.
6  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај и.в.
7  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
8  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
9  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
10  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Жолта маичка Зелена маичка Аргос-Шимано 4ч 44' 07"
2  Петер Саган (СВК) Бела маичка Канондејл и.в.
3  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп и.в.
4  Бријан Кокар (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
5  Мајкл Роџерс (АВС) Тинкоф-Саксо и.в.
6  Крис Фрум (ВБР) Jersey yellow number.svg Тим Скај и.в.
7  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
8  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
9  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
10  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.

Етапа 2[уреди | уреди извор]

6 јули 2014 — Јорк до Шефилд, 201 км[6]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Астана 5ч 08' 36"
2  Грег ван Авермат (БЕЛ) Гармин-Шарп + 2"
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 2"
4  Петер Саган (СВК) Бела маичка Канондејл + 2"
5  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол + 2"
6  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ + 2"
7  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 2"
8  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 2"
9  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 2"
10  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 9ч 52' 43"
2  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл + 2"
3  Грег ван Авермат (БЕЛ) Гармин-Шарп + 2"
4  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ + 2"
5  Крис Фрум (ВБР) Jersey yellow number.svg Тим Скај + 2"
6  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 2"
7  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 2"
8  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 2"
9  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 2"
10  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 2"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

7 јули 2014 — Кембриџ до Лондон, 155 км[7]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Шимано 3ч 38' 30"
2  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл и.в.
3  Марк Реншо (АВС) Омега Парма-Квик Степ и.в.
4  Бријан Кокар (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
5  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
6  Дани ван Попел (ХОЛ) Трек Фактори Рејсинг и.в.
7  Хајнрих Хауслер (АВС) ИАМ Сајклинг и.в.
8  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
9  Ромен Феји (ФРА) Бретањ-Сеше анвиронман и.в.
10  Даниел Ос (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 13ч 31' 13"
2  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл + 2"
3  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ + 2"
4  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 2"
5  Крис Фрум (ВБР) Jersey yellow number.svg Тим Скај + 2"
6  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 2"
7  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 2"
8  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2"
9  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 2"
10  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

8 јули 2014 — Турке Париз Плаж до Лил, 163,5 км[8]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Шимано 3ч 36' 39"
2  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
3  Arnaud Démare (FRA) FDJ.fr и.в.
4  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл и.в.
5  Бријан Кокар (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
6  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в.
7  Марк Реншо (АВС) Омега Парма-Квик Степ и.в.
8  Дани ван Попел (ХОЛ) Трек Фактори Рејсинг и.в.
9  Давиде Чимолаи (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
10  Даниел Ос (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 13ч 31' 13"
2  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл + 2"
3  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ + 2"
4  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 2"
5  Крис Фрум (ВБР) Jersey yellow number.svg Тим Скај + 2"
6  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 2"
7  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 2"
8  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2"
9  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 2"
10  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

9 јули 2014 — Ипр до Аренберг, 155,5 км[9]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Ларс Бом (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг 3ч 18' 35"
2  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 19"
3  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана + 19"
4  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл + 1' 01"
5  Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг + 1' 01"
6  Јенс Кекелејре (БЕЛ) Орика-ГринЕЏ + 1' 01"
7  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1' 07"
8  Ливе Вестра (ХОЛ) Астана + 1' 09"
9  Матео Трентин (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 21"
10  Сирил Лемоан (ФРА) Точкаста маичка Кофидис + 1' 45"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Jersey yellow number.svg Астана 20ч 26' 46"
2  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Jersey yellow number.svg Астана + 2"
3  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл + 44"
4  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 50"
5  Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг + 1' 17"
6  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 45"
7  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол + 1' 45"
8  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 1' 54"
9  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 2' 05"
10  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2' 11"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

10 јули 2014 — Арас до Ремс, 194 км[10]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол 4ч 11' 39"
2  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
3  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
4  Марк Реншо (АВС) Омега Парма-Квик Степ и.в.
5  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл и.в.
6  Ромен Феји (ФРА) Бретањ-Сеше анвиронман и.в.
7  Том Велерс (ХОЛ) Џајант-Шимано и.в.
8  Бријан Кокар (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
9  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
10  Силвен Шаванел (ФРА) ИАМ Сајклинг и.в.
Генерален пласман по етапа6
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Jersey yellow number.svg Астана 24ч 38' 25"
2  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Jersey yellow number.svg Астана + 2"
3  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл + 44"
4  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 50"
5  Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг + 1' 17"
6  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 45"
7  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол + 1' 45"
8  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 1' 54"
9  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 2' 05"
10  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2' 11"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

11 јули 2014 — Еперне до Нанси, 234,5 км[11]
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Матео Трентин (ИТА) Омега Парма-Квик Степ 5ч 18' 39"
2  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл и.в.
3  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол и.в.
4  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано и.в.
5  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
6  Даниел Ос (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
7  Сирил Готје (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
8  Силвен Шаванел (ФРА) ИАМ Сајклинг и.в.
9  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
10  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
Генерален пласман по етапа7
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Jersey yellow number.svg Астана 29ч 57' 04"
2  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Jersey yellow number.svg Астана + 2"
3  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Бела маичка Канондејл + 44"
4  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 50"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 45"
6  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол + 1' 45"
7  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 1' 54"
8  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 2' 05"
9  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2' 11"
10  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 11"

Етапа 8[уреди | уреди извор]

12 јули 2014 — Томблен до Жерарме, 161 км[12]
Резултат од етапа 8
Возач Екипа Време
1  Блел Кадри (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал 3ч 49' 28"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 2' 17"
3  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Jersey yellow number.svg Астана + 2' 20"
4  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 2' 24"
5  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 2' 28"
6  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 28"
7  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2' 36"
8  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 2' 40"
9  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 48"
10  Силвен Шаванел (ФРА) ИАМ Сајклинг + 2' 54"
Генерален пласман по етапа 8
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Jersey yellow number.svg Астана 33ч 48' 52"
2  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Jersey yellow number.svg Астана + 1' 44"
3  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 1' 58"
4  Михал Квјатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 2' 26"
5  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2' 27"
6  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 2' 34"
7  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 39"
8  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 2' 52"
9  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 3' 02"
10  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 3' 02"

Етапа 9[уреди | уреди извор]

13 јули 2014 — Жерарме до Милуз, 170 км[13]
Резултат од етапа 9
Возач Екипа Време
1  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ 4ч 09' 34"
2  Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг + 2' 45"
3  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 2' 45"
4  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 2' 45"
5  Матео Монтагути (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 45"
6  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 2' 45"
7  Стевен Краусвајк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 2' 45"
8  Микаел Шерел (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 45"
9  Брис Феји (ФРА) Бретањ-Сеше анвиронман + 2' 45"
10  Тијаго Машадо (ПОР) Тим НетАп-Ендура + 2' 45"
Генерален пласман по етапа 9
Возач Екипа Време
1  Тони Галопен (ФРА) Жолта маичка Лото-Белисол 38ч 04' 38"
2  Винченцо Нибали (ИТА) Jersey yellow number.svg Астана + 1' 34"
3  Тијаго Машадо (ПОР) Тим НетАп-Ендура + 2' 40"
4  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Jersey yellow number.svg Астана + 3' 18"
5  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 3' 32"
6  Михал Квјатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 4' 00"
7  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 4' 01"
8  Пјер Ролан (ФРА) Тим Јуропкар + 4' 07"
9  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 4' 08"
10  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 4' 13"

Етапа 10[уреди | уреди извор]

14 јули 2014 — Милуз до Планш де Бел Фил, 161,5 км[14]
Резултат од етапа 10
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Jersey yellow number.svg Астана 4ч 27' 26"
2  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 15"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 20"
4  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 20"
5  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 22"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 22"
7  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 25"
8  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 50"
9  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 52"
10  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 54"
Генерален пласман по етапа 10
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 42ч 33' 38
2  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 2' 23"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2' 47"
4  Ромен Барде (ФРА) Бела маичка Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 3' 01"
5  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол + 3' 12"
6  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 3' 47"
7  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 3' 56"
8  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 3' 57"
9  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 3' 58"
10  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 4' 08"

Етапа 11[уреди | уреди извор]

16 јули 2014 — Безансон до Ојона, 187,5 км[15]
Резултат од етапа 11
Возач Екипа Време
1  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол 4ч 25' 45"
2  Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Шимано и.в.
3  Матео Трентин (ИТА) Омега Парма-Квик Степ и.в.
4  Даниеле Бенати (ИТА) Тинкоф-Саксо и.в.
5  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
6  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
7  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
8  Самуел Димулен (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал и.в.
9  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Канондејл и.в.
10  Кевин Реза (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
Генерален пласман по етапа 11
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 46ч 59' 23
2  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 2' 23"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2' 47"
4  Ромен Барде (ФРА) Бела маичка Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 3' 01"
5  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол + 3' 12"
6  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 3' 47"
7  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 3' 56"
8  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 3' 57"
9  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 4' 08"
10  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 4' 18"

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тур де Франс: Јоркшир домаќин на почетокот на трката во 2014 година“. BBC News. Посетено на 14 декември 2012.
 2. „Јоркшир старт на трката во 2014, во Лондон етапа“.
 3. „Tour de France 2014: Yorkshire, Olympic Park, Mall feature“. BBC News. Посетено на 17 јануари 2013.
 4. „Тур де Јоркшир“. BBC News. 5 јули 2014. Посетено на 6 јули 2014.
 5. „Етапа 1: Лидс до Харогејт“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 5 јули 2014.
 6. „Етапа 2: Јорк до Шефилд“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 6 јули 2014.
 7. „Етапа 3: Кембриџ до Лондон“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 6 јули 2014.
 8. „Етапа 4: Турке Париз Плаж до Лил“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 7 јули 2014.
 9. „Етапа 5: Ипр до Аренберг“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 јули 2014.
 10. „Етапа 6: Арас до Ремс“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 јули 2014.
 11. „Етапа 7: Еперне до Нанси“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 јули 2014.
 12. „Етапа 8: Томблен до Жерарме“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 јули 2014.
 13. „Етапа 9: Жерарме до Милуз“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 јули 2014.
 14. „Етапа 10: Милуз до Планш де Бел Фил“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 јули 2014.
 15. „Етапа 11: Безансон до Ојона“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 јули 2014.