Тур де Франс 2014 - етапа 12 до етапа 21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рута на Тур де Франс 2014

Тур де Франс 2014 — 101. издание на трката, една од трите големи трки во велосипедизмот. Настапиле 22 екипи. Трката започнала во Јоркшир, Англија на 5 јули и традиционално завршила на Шанзелизе во Париз на 27 јули.[1][2][3] Првите две етапи, во Јоркшир, биле неслужбено наречени „Тур де Јоркшир“ (Le Tour de Yorkshire).[4]

Етапа 12[уреди | уреди извор]

17 јули 2014 — Бург ан Брес до Сент Етјен, 185,5 км[5]
Резултат од етапа 12
Возач Екипа Време
1  Александер Кристоф (НОР) Катјуша 4ч 32' 11"
2  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Канондејл и.в.
3  Арно Демар (ФРА) FDJ.fr и.в.
4  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.
5  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп и.в.
6  Даниеле Бенати (ИТА) Тинкоф-Саксо и.в.
7  Бријан Кокар (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
8  Даниел Ос (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
9  Самуел Димулен (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал и.в.
10  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
Генерален пласман по етапа 12
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 51ч 31' 34
2  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 2' 23"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2' 47"
4  Ромен Барде (ФРА) Бела маичка Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 3' 01"
5  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 3' 47"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 3' 56"
7  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 3' 57"
8  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 4' 08"
9  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 4' 18"
10  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 4' 31"

Етапа 13[уреди | уреди извор]

18 јули 2014 — Сент Етјен до Шанрус, 197,5 км[6]
Резултат од етапа 13
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 5ч 12' 29"
2  Рафал Мајка (ПОЛ) Тинкоф-Саксо + 10"
3  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 11"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 50"
5  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 53"
6  Тиџеј ван Гардерен (USA) БМЦ Рејсинг Тим + 1' 23"
7  Ромен Барде (ФРА) Бела маичка Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 1' 23"
8  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 1' 36"
9  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 2' 09"
10  Френк Шлек (ЛУК) Трек Фактори Рејсинг + 2' 09"
Генерален пласман по етапа 13
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Точкаста маичка Астана 56ч 44' 03
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 3' 37"
3  Ромен Барде (ФРА) Бела маичка Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 4' 24"
4  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 4' 40"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 5' 19"
6  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 6' 06"
7  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 6' 17"
8  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 6' 27"
9  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 8' 35"
10  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 8' 36"

Етапа 14[уреди | уреди извор]

19 јули 2014 — Гренобл до Ризул, 177 км[7]
Резултат од етапа 14
Возач Екипа Време
1  Рафал Мајка (ПОЛ) Тинкоф-Саксо 5ч 08' 27"
2  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Точкаста маичка Астана + 24"
3  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 26"
4  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 50"
5  Ромен Барде (ФРА) Бела маичка Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 50"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 54"
7  Френк Шлек (ЛУК) Трек Фактори Рејсинг + 1' 01"
8  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 1' 07"
9  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 1' 20"
10  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 24"
Генерален пласман по етапа 14
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 61h 52' 54"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 4' 37"
3  Ромен Барде (ФРА) Бела маичка Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 4' 50"
4  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 5' 06"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 5' 49"
6  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 6' 08"
7  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 8' 33"
8  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 9' 32"
9  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 10' 01"
10  Пјер Ролан (ФРА) Тим Јуропкар + 10' 48"

Етапа 15[уреди | уреди извор]

20 јули 2014 — Талар до Ним, 222 км[8]
Резултат од етапа 15
Возач Екипа Време
1  Александер Кристоф (НОР) Катјуша 4h 56' 43"
2  Хајнрих Хауслер (АВС) ИАМ Сајклинг и.в.
3  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Канондејл и.в.
4  Андре Грајпел (ГЕР) Џајант-Шимано и.в.
5  Марк Реншо (АВС) Омега Парма-Квик Степ и.в.
6  Бријан Кокар (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
7  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп и.в.
8  Ромен Феји (ФРА) Бретањ-Сеше анвиронман и.в.
9  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.
10  Џек Бауер (НЗЛ) Гармин-Шарп и.в.
Генерален пласман по етапа 15
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 66ч 49' 37"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 4' 37"
3  Ромен Барде (ФРА) Бела маичка Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 4' 50"
4  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 5' 06"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 5' 49"
6  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 6' 08"
7  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 8' 33"
8  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 9' 32"
9  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 10' 01"
10  Пјер Ролан (ФРА) Тим Јуропкар + 10' 48"

Етапа 16[уреди | уреди извор]

22 јули 2014 — Каркасон до Бањер де Лишон, 237,5 км[9]
Резултат од етапа 16Stage 16 Result
Возач Екипа Време
1  Мајкл Роџерс (АВС) Тинкоф-Саксо 6ч 07' 10"
2  Тома Веклер (ФРА) Тим Јуропкар + 9"
3  Васил Кириенка (БЛР) Тим Скај + 9"
4  Хосе Серпа (КОЛ) Лампре-Мерида + 9"
5  Сирил Готје (ФРА) Тим Јуропкар + 9"
6  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 13"
7  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 36"
8  Матео Монтагути (ИТА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 50"
9  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп + 2' 11"
10  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол + 2' 11"
Генерален пласман по етапа 16
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 73ч 05' 19
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 4' 37"
3  Тибо Пино (ФРА) Бела маичка FDJ.fr + 5' 06"
4  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 6' 08"
5  Ромен Барде (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 6' 40"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 9' 25"
7  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 9' 32"
8  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 11' 12"
9  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 11' 28"
10  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 11' 33"

Етапа 17[уреди | уреди извор]

23 јули 2014 — Сен Годан до Сен Лари Сулан, 124,5 км[10]
Резултат од етапа 17
Возач Екипа Време
1  Рафал Мајка (ПОЛ) Точкаста маичка Тинкоф-Саксо 3ч 35' 23"
2  Џовани Висконти (ИТА) Мовистар Тим + 29"
3  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана + 46"
4  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 46"
5  Алесандро де Марки (ИТА) Канондејл + 49"
6  Пјер Ролан (ФРА) Тим Јуропкар + 52"
7  Френк Шлек (ЛУК) Трек Фактори Рејсинг + 1' 12"
8  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 1' 12"
9  Николас Роуш (ИРС) Тинкоф-Саксо + 1' 25"
10  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 35"
Генерален пласман по етапа 17
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 76ч 41' 28"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 5' 26"
3  Тибо Пино (ФРА) Бела маичка FDJ.fr + 6' 00"
4  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 6' 08"
5  Ромен Барде (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 7' 34"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 10' 19"
7  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 11' 59"
8  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 12' 16"
9  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 12' 40"
10  Пјер Ролан (ФРА) Тим Јуропкар + 13' 15"

Етапа 18[уреди | уреди извор]

24 јули 2014 — По до Отакам, 145,5 км[11]
Резултат од етапа 18
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 4ч 04' 17"
2  Тибо Пино (ФРА) Бела маичка FDJ.fr + 1' 10"
3  Рафал Мајка (ПОЛ) Точкаста маичка Тинкоф-Саксо + 1' 12"
4  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 1' 15"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 1' 15"
6  Ромен Барде (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 1' 53"
7  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 1' 57"
8  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 1' 57"
9  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 1' 59"
10  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 59"
Генерален пласман по етапа 18
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 80ч 45' 45"
2  Тибо Пино (ФРА) Бела маичка FDJ.fr + 7' 10"
3  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 7' 23"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 7' 25"
5  Ромен Барде (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 9' 27"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 11' 34"
7  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 13' 56"
8  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 14' 15"
9  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 14' 37"
10  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 16' 25"

Етапа 19[уреди | уреди извор]

25 јули 2014 — Моборже до Бержерак, 208,5 км[12]
Резултат од етапа 19
Возач Екипа Време
1  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп 4ч 43' 41"
2  Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Шимано + 7"
3  Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 7"
4  Марк Реншо (АВС) Омега Парма-Квик Степ + 7"
5  Даниеле Бенати (ИТА) Тинкоф-Саксо + 7"
6  Алесандро Петаки (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 7"
7  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 7"
8  Жилјен Симон (ФРА) Кофидис + 7"
9  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг + 7"
10  Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол + 7"
Генерален пласман по етапа 19
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 85ч 29' 33"
2  Тибо Пино (ФРА) Бела маичка FDJ.fr + 7' 10"
3  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 7' 23"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 7' 25"
5  Ромен Барде (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 9' 27"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 11' 34"
7  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 13' 56"
8  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 14' 15"
9  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 14' 37"
10  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 16' 25"

Етапа 20[уреди | уреди извор]

26 јули 2014 — Бержерак до Периге, 54 км (поединечен хронометар)[13]
Резултат од етапа 20
Возач Екипа Време
1  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ 1ч 06' 21"
2  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 1' 39"
3  Јан Барта (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 1' 47"
4  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана + 1' 58"
5  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 2' 02"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 2' 08"
7  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 2' 27"
8  Силвен Шаванел (ФРА) ИАМ Сајклинг + 2' 36"
9  Маркел Иризар (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 2' 39"
10  Даниел Ос (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 2' 58"
Генерален пласман по етапа 20
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 86ч 37' 52"
2  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 7' 52"
3  Тибо Пино (ФРА) Бела маичка FDJ.fr + 8' 24"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 9' 55"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 11' 44"
6  Ромен Барде (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 11' 46"
7  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 14' 41"
8  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 18' 12"
9  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 18' 20"
10  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 21' 24"

Етапа 21[уреди | уреди извор]

27 јули 2014 — Еври до Париз Шанзелизе, 137,5 км[14]
Резултат од етапа 21
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Шимано 3ч 20' 50"
2  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
3  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп и.в.
4  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в.
5  Марк Реншо (АВС) Омега Парма-Квик Степ и.в.
6  Бернхард Ајзел (АВТ) Тим Скај и.в.
7  Бријан Кокар (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
8  Алесандро Петаки (ИТА) Омега Парма-Квик Степ и.в.
9  Петер Саган (СВК) Зелена маичка Канондејл и.в.
10  Ромен Феји (ФРА) Бретањ-Сеше анвиронман и.в.
Генерален пласман по етапа 21
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Жолта маичка Астана 89ч 59' 06"
2  Жан Кристоф Перо (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 7' 37"
3  Тибо Пино (ФРА) Бела маичка FDJ.fr + 8' 15"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 9' 40"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 11' 24"
6  Ромен Барде (ФРА) Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал + 11' 26"
7  Леополд Кениг (ЧЕШ) Тим НетАп-Ендура + 14' 32"
8  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 17' 57"
9  Лауренс тен Дам (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 18' 11"
10  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 21' 15"

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тур де Франс: Јоркшир домаќин на почетокот на трката во 2014 година“. BBC News. Посетено на 14 декември 2012.
 2. „Јоркшир старт на трката во 2014, во Лондон етапа“.
 3. „[[Тур де Франс]]2014: Yorkshire, Olympic Park, Mall feature“. BBC News. Посетено на 17 јануари 2013. URL–wikilink conflict (help)
 4. „Тур де Јоркшир“. BBC News. 5 јули 2014. Посетено на 6 јули 2014.
 5. „Етапа 12: Бург ан Брес до Сент Етјен“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 јули 2014.
 6. „Етапа 13: Сент Етјен до Шанрус“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 јули 2014.
 7. „Етапа 14: Гренобл до Ризул“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 јули 2014.
 8. „Етапа 15: Талар до Ним“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 јули 2014.
 9. „Етапа 16: Каркасон до Бањер де Лишон“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 јули 2014.
 10. „Етапа 17: Сен Годан до Сен Лари Сулан“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 јули 2014.
 11. „Етапа 18: По до Хотакам“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 јули 2014.
 12. „Етапа 19: Моборже до Бержерак“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 јули 2014.
 13. „Етапа 20: Бержерак до Периге“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 јули 2014.
 14. „Етапа 21: Еври до Париз Шанзелизе“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 јули 2014.