Нанси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нанси
ЗемјаФранција
ОкругНанси
КантонНанси-Лорена
Општ. заедницаНанси
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Андре Розино (Радикали-УМП)
Население 1105,400
INSEE/Пошт. бр.54395
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Нанси (француски: Nancy, германски: Nanzig) — град во североисточна Франција во департманот Мерт и Мозел (регион Лорена)), чиј е главен град. Во поширокото урбано подрачје на Нанси живеат околу 410.500 жители, а над 105.000 во самото градско подрачје.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Панорамски поглед на Плоштадот Станислас.