Нанси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Нанси

Nancy-place-stanislas-sued.jpg
Плоштадот Станислас - Нанси Франција
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Нанси
Кантон Нанси-Лорена
Општ. заедница Нанси
Градоначалник Андре Розино (Радикали-УМП)
(2008-2014)
Статистики
Надм. вис. 188–353 м
(прос. 212 м)
Површина1 15,01 км²
Население1 105.400 жит.  
 - Ранг 37-ми град по број на жители
 - Густина 7022 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 54395/ 54000
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Нанси (француски: Nancy) е град во северо-источна Франција во департманот Мерт и Мозел (регион Лорена)), чиј е главен град. Во поширокото урбано подрачје на Нанси живеат околу 410.500 жители, а над 105.000 во самото градско подрачје.


Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Транспорт[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Транспорт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Панорамски поглед на Плоштадот Станислас.