Шефилд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шефилд
Карта на Шефилд, градот е одбележан
Информација
Население: 551,800
Надм. височина:
Геогр. положба: 53° 23' сев. ш.

1° 28' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Градски портал

Шефилд (англиски: Sheffield) е град во Англија и Велика Британија. Во градот живеат околу 551.800 жители[1].

Географија[уреди | уреди извор]

Шефилд е сместен во Јужен Јоркшир, во посеверниот дел од земјата.

Катедралата во Шефилд

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

Снукер[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]