Светско првенство во снукер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во снукер
2013 World Snooker Championship logo.png
Информации за турнирот
МестоТеатар „Крусибл“
ГрадШефилд
ЗемјаАнглија
Започнат1927
ОрганизацијаСветско здружение за професионален билијард и снукер
Форматвиш натпревар
Награден фонд£1.111.000
Најскоро одржан2017
Тековен првакАнглија Марк Селби

Светското првенство во снукер (англиски: World Snooker Championship) е врховниот професионален турнир во снукер, како по ранг, така и по паричната награда. За првпат е приреден во 1927 г. а од 1977 г. се одржува во театарот „Крусибл“ во Шефилд, Англија. Прв светски првак е Џо Дејвис. Во современиот период, најуспешни натпреварувачи се Стивен Хендри со седум титули, и Стив Дејвис и Реј Риардон со шест. Актуелен првак е Марк Селби, со три освоени титули.

Спонзор на првенството е „Betfred“, најголемата интернет-обложувалница во светот.[1]

Трофејот на првенството
Џо Дејвис - првиот светски првак во снукер

Прваци[уреди | уреди извор]

Прваци по земји (современ период)[уреди | уреди извор]

Земја Играчи Вкупно Прва титула Последна титула
 Англија 16 18 1969 2017
 Шкотска 3 12 1990 2011
 Велс 3 9 1970 2003
 Северна Ирска 2 3 1972 1985
 Австралија 1 1 2010 2010
 Канада 1 1 1980 1980
 Ирска 1 1 1997 1997

Податок од 2013 г.

Прваци по земји ([уреди | уреди извор]

Country Players Total First title Last title
 Англија 10 49 1927 2013
 Шкотска 4 14 1947 2011
 Велс 3 9 1970 2003
 Северна Ирска 2 3 1972 1985
 Австралија 2 2 1952 2010
 Канада 1 1 1980 1980
 Ирска 1 1 1997 1997

Податок од 2013 г.

Најуспешни играчи во модерната ера[уреди | уреди извор]

За почеток на „модерната ера“ на снукерот се смета 1969 г., кога во натпреварите е повторно воведен системот на елиминации. За најуспешен играч во современиот професионален снукер се смета Стивен Хендри, со вкупно седум титули. По шест титули имаат Стив Дејвис (освоени во 1980-тите) и Реј Риардон (освоени во 1970-тите).

Ранг Име и презиме Земја Првак Финалист Полуфиналист Постигнати 147-мици Учества
1 Хендри, СтивенСтивен Хендри  Шкотска 7 2 12 3 (1995, 2009, 2012) 27
2 Дејвис, СтивСтив Дејвис  Англија 6 2 11 0 30
3 Риардон, РејРеј Риардон  Велс 6 1 10 0 19
4 О'Саливан, РониРони О'Саливан  Англија 5 0 11 3 (1997, 2003, 2008) 22
5 Хигинс, ЏонЏон Хигинс  Шкотска 4 1 7 0 19
6 Спенсер, ЏонЏон Спенсер  Англија 3 1 6 0 18
7 Хигинс, АлексАлекс Хигинс  Северна Ирска 2 2 7 0 19
8 Вилијамс, МаркМарк Вилијамс  Велс 2 1 5 1 (2005) 17
9 Торберн, КлифКлиф Торберн  Канада 1 2 6 1 (1983) 19
10 Ебдон, ПитерПитер Ебдон  Англија 1 2 4 0 22
11 Доерти, КенКен Доерти  Ирска 1 2 3 0 18
11 Дот, ГрејамГрејам Дот  Шкотска 1 2 3 0 15
13 Тејлор, ДенисДенис Тејлор  Северна Ирска 1 1 5 0 21
14 Грифитс, ТериТери Грифитс  Велс 1 1 3 0 19
14 Марфи, ШонШон Марфи  Англија 1 1 3 0 11
14 Перот, ЏонЏон Перот  Англија 1 1 3 0 23
17 Џонсон, ЏоЏо Џонсон  Англија 1 1 2 0 8
18 Робертсон, НилНил Робертсон Австралија Австралија 1 0 2 0 9
19 Вајт, ЏимиЏими Вајт  Англија 0 6 10 1 (1992) 25
20 Чарлтон, ЕдиЕди Чарлтон Австралија Австралија 0 2 8 0 21
21 Стивенс, МетјуМетју Стивенс  Велс 0 2 6 0 14
22 Картер, АлиАли Картер  Англија 0 2 3 1 (2008) 11
23 Бонд, НајџелНајџел Бонд  Англија 0 1 2 0 15
23 Овен, ГариГари Овен  Велс 0 1 2 0 7
23 Пулман, ЏонЏон Пулман  Англија 0 1 2 0 11
23 Селби, МаркМарк Селби  Англија 3 1 5 0 13
23 Трамп, ЏадЏад Трамп  Англија 0 1 2 0 4
28 Хокинс, БериБери Хокинс  Англија 0 1 1 0 8
28 Манс, ПериПери Манс  ЈАР 0 1 1 0 13
28 Мајлс, ГрејамГрејам Мајлс  Англија 0 1 1 0 12
28 Маунтџој, ДагДаг Маунтџој  Велс 0 1 1 0 17
28 Спимпсон, ВоренВорен Спимпсон Австралија Австралија 0 1 1 0 4
  • Играчите што сè уште активно се натпреваруваат се задебелени.
  • Вброени се само играчите што стигнале до финалето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Betfair е спонзор на светското првенство“. worldsnooker.com. Светско здружение за професионален билијард и снукер. Посетено на 1 април 2013. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Странски[уреди | уреди извор]

Македонски[уреди | уреди извор]