Рони О'Саливан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рони О'Саливан
Ronnie O'Sullivan
Stephen Maguire, Ronnie O’Sullivan, and Michaela Tabb at German Masters Snooker Final (DerHexer) 2012-02-05 05 cropped.jpg
О'Саливан во 2012 г.
Роден 5 декември 1975 (1975-12-05) (43 г.)
Вордсли, Англија
Земја  Англија
Прекар
  • Ракетата[1]
Професионален ангажман 1992–
Највисок ранг 1
Вкупна заработка £6.739.447 (до крајот на 2008/2009)[2]
Највисок пробив 147 (12 пати)
Трициф. пробиви 748 (5 мај 2014)[3]
Турнирски победи
Ранг 25
Нижи турнири 2
Други турнири 23
Светски првак 2001, 2004, 2008, 2012, 2013
ronnieosullivan.tv

Роналд Антонио „Рони“ О'Саливан (англ. Ronnie O'Sullivan, р. 5 декември 1975 во Вордсли) — професионален англиски снукерист познат по својот стил на брза игра поради што и го добил прекарот „Ракетата“ (The Rocket). Тој e светски првак во пет наврати на Светското првенство во снукер кое се одржува традиционално на крајот од сезоната во Шефилд. Тој беше победник во 2001, 2004, 2008, 2012 и 2013 година, и е втор на сите времиња по заработка во кариерата, со околу 7 милиони фунти, тој е само зад Стивен Хендри. О'Саливан бил светски играч број 1 на пет наврати, има освоено вкупно 24 рангирани турнири, и е втор, повторно зад Хендри. На списокот на играчи со најмногу трицифрени пробиви е на првото место со 824. О'Саливан е рекордер со 13 максимални пробиви од по 147 поени во професионалната конкуренција, а исто така го држи рекордот за најбрз максимален пробив од 5 минути и 20 секунди.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Player List – Ronnie O'Sullivan“. worldsnooker.com. Светско здружение за професионален билијард и снукер. архивирано од изворникот на 25 октомври 2009 г.. http://www.webcitation.org/5kmicQCTr. 
  2. „Ronnie O'Sullivan“. Eurosport UK. 2009. архивирано од изворникот на 17 јули 2012 г.. http://www.webcitation.org/69EYzwCpN. посет. 20 февруари 2010 г. 
  3. Conlon, Tommy. „Brittle genius discovers vindication in his own serenity“, „Irish Independent“, Independent.ie, 6 мај 2012 (посет. 9 мај 2012 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]