Список на екипи и велосипедисти на Тур де Франс 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тур де Франс 2014 — 101. издание на велосипедската трка Тур де Франс, една од трите големи трки во велосипедизмот. На Тур де Франс настапиле 198 возачи од 22 екипи; трката се одржала од 5 до 27 јули 2014 година, започнувајќи во Лидс, Англија, а завршувајќи на Шанзелизе во Париз.[1][2][3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Сите осумнаесет UCI World Tour биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа на трката. Во јануари 2014 година, на четири професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани за трката, со што се заокружила групата од 22 екипи.[4]

Екипи кои настапиле на трката биле:

*: Професионални континентални екипи повикани со специјална покана.

Возачи[уреди | уреди извор]

Списокот на возачи на почетокот на трката бил:[5]

Легенда
Бр. Почетен број носен од возачот во текот на трката
Ги означува возачите родени на или по 1 јануари 1989, кои се во можност да се натпреваруваат за пласманот за млад возач
ДНС Го означува возачот кој не започнал, како и етапата пред која се повлекол
ДНФ Го означува возачот кој не завршил, како и етапата на која се повлекол
ХД Го означува возачот кој не успеал да заврши во рамките на временската граница, како и етапата на која тоа се случило
ДСК Го означува возачот кој бил дисквалификуван од трката, како и етапата на која тоа се случило
Возраста е точно до 5 јули 2014, датумот на кој започнала трката
Бр. Име Националност Екипа Возраст Место
1 Крис Фрум  Обединето Кралство Тим Скај 29 ДНФ-5
2 Бернхард Ајзел  Австрија Тим Скај 33 126
3 Васил Кириенка  Белорусија Тим Скај 33 86
4 Давид Лопез  Шпанија Тим Скај 33 105
5 Микел Ниеве  Шпанија Тим Скај 30 18
6 Дени Пејт  САД Тим Скај 35 153
7 Ричи Порт Австралија Австралија Тим Скај 29 23
8 Герајнт Томас  Обединето Кралство Тим Скај 28 22
9 Хабиер Зандио  Шпанија Тим Скај 37 ДНФ-6
11 Алехандро Валверде  Шпанија Мовистар Тим 34 4
12 Иманол Ервити  Шпанија Мовистар Тим 30 81
13 Џон Гадре  Франција Мовистар Тим 35 19
14 Хесус Ерада  Шпанија Мовистар Тим 24 61
15 Бењат Инчаусти  Шпанија Мовистар Тим 28 114
16 Јон Изагире  Шпанија Мовистар Тим 25 41
17 Рубен Плаза  Шпанија Мовистар Тим 34 91
18 Хосе Хоакин Рохас  Шпанија Мовистар Тим 29 ДСК-18
19 Џовани Висконти  Италија Мовистар Тим 31 37
21 Хоаким Родригес  Шпанија Катјуша 35 54
22 Владимир Исајчев  Русија Катјуша 28 157
23 Александер Кристоф  Норвешка Катјуша 27 125
24 Лука Паолини  Италија Катјуша 37 136
25 Александар Порсев  Русија Катјуша 28 ХД-13
26 Егор Силин  Русија Катјуша 26 ДНФ-6
27 Гатис Смукулис  Латвија Катјуша 27 100
28 Симон Шпилак  Словенија Катјуша 28 ДНФ-17
29 Јуриј Трофимов  Русија Катјуша 30 14
31 Алберто Контадор  Шпанија Тинкоф-Саксо 31 ДНФ-10
32 Даниеле Бенати  Италија Тинкоф-Саксо 33 96
33 Хесус Ернандез  Шпанија Тинкоф-Саксо 32 ДНФ-6
34 Точкаста маичка Рафал Мајка  Полска Тинкоф-Саксо 24 44
35 Михаел Меркев  Данска Тинкоф-Саксо 29 134
36 Серхио Паулињо  Португалија Тинкоф-Саксо 34 89
37 Николас Роуш  Ирска Тинкоф-Саксо 30 39
38 Мајкл Роџерс Австралија Австралија Тинкоф-Саксо 34 26
39 Матео Тосато  Италија Тинкоф-Саксо 40 119
41 Жолта маичка Винченцо Нибали  Италија Астана 29 1
42 Јакоб Фуглсанг  Данска Астана 29 36
43 Андриј Гривко  Украина Астана 30 95
44 Дмитриј Груздев  Казахстан Астана 28 130
45 Максим Иглински  Казахстан Астана 33 129
46 Танел Кангерт  Естонија Астана 27 20
47 Микеле Скарпони  Италија Астана 34 49
48 Алесандро Ваноти  Италија Астана 33 147
49 Ливе Вестра  Холандија Астана 31 79
51 Зелена маичка Петер Саган  Словачка Канондејл 24 60
52 Маќеј Боднар  Полска Канондејл 29 112
53 Jersey red number.svg Алесандро де Марки  Италија Канондејл 28 52
54 Тед Кинг  САД Канондејл 31 ДНФ-10
55 Кристијан Корен  Словенија Канондејл 27 135
56 Марко Маркато  Италија Канондејл 30 80
57 Жан Марк Марино  Франција Канондејл 30 160
58 Фабио Сабатини  Италија Канондејл 29 118
59 Елија Вивијани  Италија Канондејл 25 162
61 Бауке Молема  Холандија Белкин Про Сајклинг 27 10
62 Ларс Бом  Холандија Белкин Про Сајклинг 28 97
63 Стеф Клемент  Холандија Белкин Про Сајклинг 31 ДНФ-7
64 Стевен Краусвејк  Холандија Белкин Про Сајклинг 27 15
65 Том Лезер  Холандија Белкин Про Сајклинг 28 133
66 Брам Танкинк  Холандија Белкин Про Сајклинг 35 40
67 Лауренс тен Дам  Холандија Белкин Про Сајклинг 33 9
68 Сеп Ванмарке  Белгија Белкин Про Сајклинг 25 106
69 Мартен Винантс  Белгија Белкин Про Сајклинг 32 117
71 Марк Кевендиш  Обединето Кралство Омега Парма-Квик Степ 29 ДНС-2
72 Јан Бакелантс  Белгија Омега Парма-Квик Степ 28 24
73 Михал Голаш  Полска Омега Парма-Квик Степ 30 55
74 Михал Квјатковски  Полска Омега Парма-Квик Степ 24 28
75 Тони Мартин  Германија Омега Парма-Квик Степ 29 47
76 Алесандро Петаки  Италија Омега Парма-Квик Степ 40 148
77 Марк Реншо Австралија Австралија Омега Парма-Квик Степ 31 142
78 Ники Терпстра  Холандија Омега Парма-Квик Степ 30 94
79 Матео Трентин  Италија Омега Парма-Квик Степ 24 93
81 Жан Кристоф Перо  Франција Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал 37 2
82 Ромен Барде  Франција Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал 23 6
83 Микаел Шерел  Франција Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал 28 59
84 Самуел Димулен  Франција Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал 33 90
85 Бен Гаштауер  Луксембург Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал 26 21
86 Блел Кадри  Франција Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал 27 84
87 Себастјен Минар  Франција Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал 32 99
88 Матео Монтагути  Италија Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал 30 66
89 Кристоф Риблон  Франција Jersey yellow number.svg Аг2р-Ла Мондијал 33 120
91 Ендру Талански  САД Гармин-Шарп 25 ДНС-12
92 Ханиер Асеведо  Колумбија Гармин-Шарп 28 ДНФ-13
93 Џек Бауер Нов Зеланд Нов Зеланд Гармин-Шарп 29 137
94 Алекс Хаус  САД Гармин-Шарп 26 127
95 Бен Кинг  САД Гармин-Шарп 25 53
96 Себастијан Лангевелд  Холандија Гармин-Шарп 29 140
97 Рамунас Навардаускас  Литванија Гармин-Шарп 26 141
98 Том-Јелте Слагтер  Холандија Гармин-Шарп 25 56
99 Јохан Вансумерен  Белгија Гармин-Шарп 33 74
101 Марсел Кител  Германија Џајант-Шимано 26 161
102 Рој Курверс  Холандија Џајант-Шимано 34 116
103 Кун де Корт  Холандија Џајант-Шимано 31 92
104 Џон Дегенколб  Германија Џајант-Шимано 25 123
105 Дрис Девенинс  Белгија Џајант-Шимано 30 ДНФ-14
106 Том Димулен  Холандија Џајант-Шимано 23 33
107 Џи Ченг Народна Република Кина НР Кина Џајант-Шимано 26 164
108 Алберт Тимер  Холандија Џајант-Шимано 29 146
109 Том Велерс  Холандија Џајант-Шимано 29 155
111 Руј Кошта  Португалија Лампре-Мерида 27 ДНС-16
112 Давиде Чимолаи  Италија Лампре-Мерида 24 163
113 Кристијан Ѓурасек  Хрватска Лампре-Мерида 26 46
114 Крис Хорнер  САД Лампре-Мерида 42 17
115 Сака Модоло  Италија Лампре-Мерида 27 ДНФ-2
116 Нелсон Оливеира  Португалија Лампре-Мерида 25 87
117 Максимилијано Ричезе  Аргентина Лампре-Мерида 31 ДНС-6
118 Хосе Серпа  Колумбија Лампре-Мерида 35 48
119 Рафаел Валс  Шпанија Лампре-Мерида 27 ДНФ-14
121 Арно Демар  Франција FDJ.fr 22 159
122 Вилијам Боне  Франција FDJ.fr 32 158
123 Микаел Делаж  Франција FDJ.fr 28 143
124 Арнолд Жанесон  Франција FDJ.fr 28 30
125 Матје Ладању  Франција FDJ.fr 29 76
126 Седрик Пино  Франција FDJ.fr 29 102
127 Бела маичка Тибо Пино  Франција FDJ.fr 24 3
128 Жереми Роа  Франција FDJ.fr 31 57
129 Артур Вишо  Франција FDJ.fr 25 ДНФ-13
131 Јурген ван ден Брук  Белгија Лото-Белисол 31 13
132 Ларс Бак  Данска Лото-Белисол 34 82
133 Барт де Клерк  Белгија Лото-Белисол 27 ДНФ-8
134 Тони Галопен  Франција Лото-Белисол 26 29
135 Андре Грајпел  Германија Лото-Белисол 31 149
136 Адам Хансен Австралија Австралија Лото-Белисол 33 64
137 Грег Хендерсон Нов Зеланд Нов Зеланд Лото-Белисол 37 ДНФ-4
138 Јирген Рулантс  Белгија Лото-Белисол 29 111
139 Марсел Зиберг  Германија Лото-Белисол 32 145
141 Тиџеј ван Гардерен  САД БМЦ Рејсинг Тим 25 5
142 Дарвин Атапума  Колумбија БМЦ Рејсинг Тим 26 ДНФ-7
143 Маркус Буркхарт  Германија БМЦ Рејсинг Тим 31 154
144 Амаел Моанар  Франција БМЦ Рејсинг Тим 32 45
145 Даниел Ос  Италија БМЦ Рејсинг Тим 27 69
146 Михаел Шер  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 27 43
147 Питер Стетина  САД БМЦ Рејсинг Тим 26 35
148 Грег ван Авермет  Белгија БМЦ Рејсинг Тим 29 38
149 Петер Велитс  Словачка БМЦ Рејсинг Тим 29 27
151 Пјер Ролан  Франција Тим Јуропкар 27 11
152 Јукија Араширо Flag of Japan.svg Јапонија Тим Јуропкар 29 65
153 Бријан Кокар  Франција Тим Јуропкар 22 104
154 Сирил Готје  Франција Тим Јуропкар 26 25
155 Јоан Жен  Франција Тим Јуропкар 33 128
156 Александер Пишо  Франција Тим Јуропкар 31 107
157 Периж Кеменер  Франција Тим Јуропкар 30 83
158 Кевин Реза  Франција Тим Јуропкар 26 73
159 Тома Веклер  Франција Тим Јуропкар 35 42
161 Френк Шлек  Луксембург Трек Фактори Рејсинг 34 12
162 Метју Буше  САД Трек Фактори Рејсинг 29 98
163 Фабијан Канчелара  Швајцарија Трек Фактори Рејсинг 33 ДНС-11
164 Маркел Иризар  Шпанија Трек Фактори Рејсинг 34 63
165 Грегори Раст  Швајцарија Трек Фактори Рејсинг 34 101
166 Анди Шлек  Луксембург Трек Фактори Рејсинг 29 ДНС-4
167 Дани ван Попел  Холандија Трек Фактори Рејсинг 20 ДНФ-7
168 Јенс Фогт  Германија Трек Фактори Рејсинг 42 108
169 Ајмар Зубелдија  Шпанија Трек Фактори Рејсинг 37 8
171 Даниел Наваро  Шпанија Кофидис 30 ДНФ-13
172 Никола Еде  Франција Кофидис 26 77
173 Егоиц Гарсија  Шпанија Кофидис 28 ДНФ-9
174 Сирил Лемоан  Франција Кофидис 31 110
175 Луис Анхел Мате  Шпанија Кофидис 30 31
176 Руди Молар  Франција Кофидис 24 51
177 Адриен Пети  Франција Кофидис 23 156
178 Жилјен Симон  Франција Кофидис 28 109
179 Реин Тарамае  Естонија Кофидис 27 88
181 Сајмон Геранс Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 34 ДНС-17
182 Михаел Албасини  Швајцарија Орика-ГринЕЏ 33 70
183 Сајмон Кларк Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 27 113
184 Лук Дарбриџ Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 23 122
185 Метју Хејман Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 36 ДНФ-10
186 Јенс Кекелејре  Белгија Орика-ГринЕЏ 25 67
187 Кристијан Мајер  Канада Орика-ГринЕЏ 29 121
188 Свен Тафт  Канада Орика-ГринЕЏ 37 131
189 Сајмон Јејтс  Обединето Кралство Орика-ГринЕЏ 21 ДНС-16
191 Матијас Франк  Швајцарија ИАМ Сајклинг 27 ДНС-8
192 Силвен Шаванел  Франција ИАМ Сајклинг 35 34
193 Мартин Елмигер  Швајцарија ИАМ Сајклинг 35 75
194 Хајнрих Хауслер Австралија Австралија ИАМ Сајклинг 30 ДНФ-18
195 Рето Холенштајн  Швајцарија ИАМ Сајклинг 28 ДНС-17
196 Рогер Клуге  Германија ИАМ Сајклинг 28 139
197 Жером Пино  Франција ИАМ Сајклинг 34 58
198 Себастјен Рајхенбах  Швајцарија ИАМ Сајклинг 25 85
199 Марсел Вис  Швајцарија ИАМ Сајклинг 28 32
201 Леополд Кениг  Чешка Тим НетАп-Ендура 26 7
202 Јан Барта  Чешка Тим НетАп-Ендура 29 71
203 Давид де ла Круз  Шпанија Тим НетАп-Ендура 25 ДНФ-12
204 Зак Демпстер Австралија Австралија Тим НетАп-Ендура 26 151
205 Бартош Хузарски  Полска Тим НетАп-Ендура 33 68
206 Тијаго Машадо  Португалија Тим НетАп-Ендура 28 72
207 Жозе Мендес  Португалија Тим НетАп-Ендура 29 124
208 Андреас Шилингер  Германија Тим НетАп-Ендура 30 144
209 Паул Фос  Германија Тим НетАп-Ендура 28 50
211 Брис Феји  Франција Бретањ-Сеше анвиронман 28 16
212 Жан Марк Бидо  Франција Бретањ-Сеше анвиронман 30 115
213 Антони Делаплас  Франција Бретањ-Сеше анвиронман 24 78
214 Ромен Феји  Франција Бретањ-Сеше анвиронман 30 150
215 Арминдо Фонсека  Франција Бретањ-Сеше анвиронман 25 138
216 Арно Жерар  Франција Бретањ-Сеше анвиронман 29 132
217 Флоријан Жилу  Франција Бретањ-Сеше анвиронман 31 62
218 Беноа Жарир  Франција Бретањ-Сеше анвиронман 25 152
219 Флоријан Вашон  Франција Бретањ-Сеше анвиронман 29 103

По националност[уреди | уреди извор]

198 возачи се натпреварувале на Тур де Франс 2014 претставувајќи 34 различни земји.

Држава Бр. на возачи Завршиле Етапна победа
Австралија Австралија 10 7 1 (Мајкл Роџерс)
 Австрија 1 1
 Аргентина 1 0
 Белгија 10 8
 Белорусија 1 1
 Обединето Кралство 4 1
 Германија 10 10 7 (Марсел Кител x4, Тони Мартин х2, Андре Грајпел)
 Данска 3 2
 Естонија 2 2
 Ирска 1 1
 Италија 17 16 5 (Винченцо Нибали х4, Матео Трентин)
Flag of Japan.svg Јапонија 1 1
 Казахстан 2 2
 Канада 2 2
Народна Република Кина НР Кина 1 1
 Колумбија 3 1
 Латвија 1 1
 Литванија 1 1 1 (Рамунас Навардаускас)
 Луксембург 3 2
Нов Зеланд Нов Зеланд 2 1
 Норвешка 1 1 2 (Александер Кристоф х2)
 Полска 5 5 2 (Рафал Мајка х2)
 Португалија 5 4
 Русија 4 2
 Словачка 2 2
 Словенија 2 1
 САД 9 7
 Украина 1 1
 Франција 44 43 2 (Блел Кадри, Тони Галопен)
 Холандија 17 15 1 (Ларс Бом)
 Хрватска 1 1
 Чешка 2 2
 Швајцарија 9 6
 Шпанија 20 12
Вкупно 198 164

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тур де Франс: Јоркшир ќе биде почеток на трката во 2014 година“. BBC News. Посетено на 14 декември 2012.
  2. „Јоркшир 2014 почеток, Лондон домаќин на етапа“.
  3. „Tour de France 2014: Yorkshire, Olympic Park, Mall feature“. BBC News. Посетено на 17 јануари 2013.
  4. „Избор на екипи за Тур де Франс 2014“. Тур де Франс. Amaury Sport Organisation. 28 јануари 2014. Посетено на 30 јануари 2014.
  5. „Стартна листа: Тур де Франс 2014“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 4 јули 2014. Посетено на 5 јули 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]