Ханиер Асеведо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ханиер Асеведо
Асеведо на Тур де Сан Луис 2014
Лични податоци
Цело имеХанивер Алексис Асеведо Кале
Роден6 декември 1985 (1985-12-06) (34 г.)
Караманта, Колумбија
Висина1,75 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Џејмис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2011–2012

2013
2014–2015
2016-
Агвардиенте Антиокењо-Лотерија де Меделјин
Џејмис-Хагенс Берман
Гармин-Шарп
Тим Џејмис
Последна промена
6 јануари 2016

Ханиер Алексис Асеведо Кале (шпански: Janier Alexis Acevedo Calle; р. 6 декември 1985) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Тим Џејмис.

Кариера[уреди | уреди извор]

Додека возел за Џејмис-Хагенс Берман во 2013, ја освоил втората етапа со планинска завршница на Трката околу Калифорнија, дванаесет секунди пред крајниот победник на трката, Тиџеј ван Гардерен од ССС Тим.[1] Подоцна завршил трет во генералниот пласман на трката и кратко ја носел водечката маичка пред да ја преземе Ван Гардерен.[2]

Во септември 2013 било објавено дека Асеведо ќе се пресели во екипата Омега Парма-Квик Степ за сезоната 2014.[3][4] Меѓутоа, еден месец подоцна, Асеведо изјавил дека го раскинал договорот со Омега Парма-Квик Степ, со намера да се приклучи на Гармин-Шарп.[5][5][6][7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Краен пласман Jersey yellow.svg Вуелта Сиклиста а Костарика
1. Етапа 8
1. Етапа 10
2010
1. Етапа 6 Вуелта а Гватемала
2011
1. Етапа 4 Трка околу Јута
8. Панамериканско друмско првенство
2012
6. Краен пласман Вуелта Мексико
2013
1. Американска турнеја UCI
3. Краен пласман Трка околу Јута
3. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Етапа 2
4. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
1. Етапа 4
5. Краен пласман Трка Гила
1. Етапа 1
8. Краен пласман Тур де Сан Луис
2014
9. Краен пласман Трка околу Калифорнија
9. Краен пласман Тур де Свис
2015
4. ГП Мигел Индураин

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лора Вајсло (14 мај 2013). „Асеведо забрза за победа во Палм Спрингс“. Cyclingnews.com. Калифорнија: Future plc. Посетено на 14 мај 2013.
  2. „Резултати: Трка околу Калифорнија 2013, етапа 8“. VeloNews. Калифорнија: Competitor Group, Inc. 19 мај 2013. Посетено на 19 мај 2013.
  3. „ОПКС потпиша со Ваут Пулс и Ханиер Асеведо“. Омега Парма-Квик Степ. Луксембург: Decolef. 1 септември 2013. Посетено на 7 септември 2013.
  4. „Асеведо во Гармин“. Cyclingnews.com. Англија: Future plc. 2 октомври 2013. Посетено на 3 октомври 2013.
  5. 5,0 5,1 Боден, Матје (24 септември 2013). „Гармин подготвен за драматична обнова во 2014“. VeloNews. Калифорнија: Competitor Group, Inc. Посетено на 6 ноември 2013.
  6. Нил Роџерс (2 октомври 2013). „Вотерс потврди за Асеведо“. VeloNews. Калифорнија: Competitor Group, Inc. Посетено на 3 октомври 2013.
  7. „Профил на Ханиер Асеведо“. ЕФ Едукејшн Фирст. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 1 јануари 2014. Посетено на 27 јанаури 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]