Алберт Тимер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алберт Тимер
Тимер во 2007
Лични податоци
Цело имеАлберт Тимер
Роден13 јуни 1985 (1985-06-13) (35 г.)
Грамсберген,  Холандија
Висина1,86 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2004–2006
2007–2017
Тим Левик Мебелен
Скил-Шимано

Алберт Тимер (холандски: Albert Timmer; р. 13 јуни 1985 во Грамсберген) — поранешен холандски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2004-2017.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Тимер настапил на Тур де Франс 2012, каде завршил на 148. место. Подоцна настапил на Тур де Франс 2014, каде завршил на 146. место.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
6. Краен пласман Трка околу Езеро Ќингхај
2010
8. Хел ван хет Мергеланд
2012
1. Jersey green.svg Планински пласман Трка околу Луксембург
2013
6. Минстерланд Џиро
2014
4. ГП Импанис-Ван Петегем
7. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 129 87 121
Jersey yellow.svg Тур 130 148 164 146 139 153 157
Jersey red.svg Вуелта 164

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Timmer retires from professional racing“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 декември 2017. Посетено на 4 јануари 2018.
  2. „Kittel leads Argos-Shimano at Tour de France“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 јуни 2012. Посетено на 20 септември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]