Прејди на содржината

Маркел Ирисар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Маркел Иризар)
Маркел Ирисар
Ирисар на Тур де Франс 2011
Лични податоци
Цело имеМаркел Ирисар Аранбуру
Роден5 февруари 1980(1980-02-05)(44 г.)
Оњати,  Шпанија
Висина1,82 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛидл-Трек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2004–2009
2010–2011
2012–
Еускалтел-Еускади
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Значајни победи
Вуелта а Андалусија (2011)
Последна промена
22 март 2018

Маркел Ирисар Аранбуру (шпански: Markel Irizar Aranburu; р. 5 февруари 1980 во Оњати, Баскија) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лидл-Трек.[1][2]. На Ирисар му бил пронајден и бил лекуван од рак на тестисите во 2002.[1][3][4]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2004
13. Краен пласман Вуелта а Ла Риоха
14. ГП де Насионс
2005
10. Национално хронометарско првенство
2008
9. Национално хронометарско првенство
2009
13. Национално хронометарско првенство
13. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
16. Краен пласман Волта ао Алгарве
18. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Планински пласман
2010
5. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1. Етапа 4
5. Хроно на народите
14. Класика Сарда
2011
1. Краен пласман Вуелта а Андалусија
10. Хроно на народите
2012
9. Краен пласман Три дена Де Пане
2013
9. Национално хронометарско првенство
2017
Награда за борбеност на етапа 2 на Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки

[уреди | уреди извор]
Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Џиро 90 68 74
Тур 84 103 63 93 120 135
Вуелта СО 94 114 96 93 86 89 СО 119

СО = се откажал; — = не учествувал

  1. 1,0 1,1 „Ирисар кај Трек Фактори Рејсинг“. Лидл-Трек. Фландрија: Трек. 10 јануари 2014. Посетено на 12 јануари 2014.
  2. „Трек Фактори Рејсинг (TFR) – САД“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 5 јануари 2014.
  3. „Ирисар прослави 10 години без рак“. Cyclingnews.com. Бат, Англија: Future plc. 13 ноември 2012. Посетено на 10 јануари 2014.
  4. Бјорн Хаке (21 февруари 2011). „Ruta del Sol: Hivert wins second stage, RadioShack's Irizar takes control of the overall“. VeloNation. Чеви Чејс, Мериленд: VeloNation LLC. Посетено на 8 јануари 2014.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]