Грегори Раст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грегори Раст
Лични податоци
Цело име Грегори Раст
Роден 17 јануари 1980 (1980-01-17) (воз. 36 г.)
Хам, Швајцарија
Висина 1,86 м
Маса 78 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Трек Фактори Рејсинг
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2000
2002
Пост Свис (стажант)
Фонак (стажант)
Професионални клубови
2001
2003–2006
2007–2009
2010–2011
2012–
Пост Свис
Фонак
Астана
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Значајни победи
Тур де Франс, 1 етапа (ТТТ)
Национален друмски првак (2004, 2006)
Трка околу Луксембург (2007)
Спринтерски пласман Тур де Романди (2009)
Последна промена
5 февруари 2016

Грегори Раст (германски: Grégory Rast; р. 17 јануари 1980 во Хам) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Трек Фактори Рејсинг.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2002
1. MaillotSuiza.PNG Национален друмски првак под 23 години
2003
8. Трофео Алкудија
8. Штаузе Рундфарт
2004
1. MaillotSuiza.PNG Национален друмски првак
4. Трка околу Франкфурт
2005
3. Париз-Бурж
2006
1. MaillotSuiza.PNG Национален друмски првак
2. Џиро дел Пиемонт
3. ГП Кантон Аргау
6. Ватенфал Класик
9. ГП Уест Франција-Плуе
12. Краен пласман Трка околу Полска
2007
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Етапа 4
2008
1. ГП Истанбул
5. Краен пласман Четири дена Денкерк
6. Краен пласман Трка околу Полска
2009
1. Етапа 4 (ТТТ) Тур де Франс
1. Пролог Трка околу Луксембург
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман Тур де Романди
2010
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
9. Курне-Брисел-Курне
2011
4. Париз-Рубе
2012
8. Олимписка друмска трка
2013
1. Етапа 6 Тур де Свис

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]