Седрик Пино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Седрик Пино
Пино на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело име Седрик Пино
Роден 8 мај 1985 (1985-05-08) (воз. 32 г.)
Мижен,  Франција
Висина 1,77 м
Маса 68 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Групама-ФДЖ
Дисциплина Друмски и велокрос велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Панчер
Аматерски клубови
2006
2007
Агритубел (стажант)
Рубе-Лил Метропол
Професионални клубови
2008–2009
2010
2011-
Аг2р-Ла Мондијал
Рубе-Лил Метропол
ФДЖ
Последна промена
26 мај 2017

Седрик Пино (француски: Cédric Pineau; р. 8 мај 1985) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. Троа-Дижон
2007
1. Троа-Дижон
2010
1. Париз-Троа
3. Ле Самин
3. Тур ду Финистер
4. Краен пласман Тур де Бретања
1. Етапа 6
4. Краен пласман Тур ду От Вар
4. Краен пласман Четири дена Денкерк
4. Краен пласман Сиркут де Лорен
4. Гран при де ла Вил де Лил
4. Шоле-По де Лоара
4. Тур де ла Сома
4. Тур де Вандеја
5. Класик Лоара Атлантик
7. Краен пласман Тур ду Поатѕ-Шарент
10. Де Вламсе Пејл
2011
8. Гран при д’Увертир ла Марселеза
9. Краен пласман Тур ду От Вар
2013
8. Тро-Бро Леон
9. Тур ду Финистер
2014
3. Тро-Бро Леон

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 121
Jersey yellow.svg Тур 133 102 СО
Jersey red.svg Вуелта 103 77

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Моран, Никола (5 јануари 2013). „ФДЖ“ (на француски). Velochrono.fr. Velochrono. http://www.velochrono.fr/actu/equipes-cyclistes/peloton-2013/fdj/. конс. 5 јануари 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]