Жером Пино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жером Пино
Пино на Четири дена Динкерк 2014
Лични податоци
Цело имеЖером Пино
Роден2 јануари 1980.(1980-01-02)(43 г.)
Мон Сент Ењан, Франција
Висина1,76 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2002–2008
2009–2013
2014–2015
Бонжур
Квик Степ
ИАМ Сајклинг
Значајни победи
Париз-Бурж (2004)
Класика де Алмерија (2004)
Тур де л’Ен (2004), 2 етапи
Полинорманд (2003)
Трка околу Нормандија (2002)
Џиро д’Италија, 1 етапа (2010)
Последна промена
13 јануари 2016

Жером Пино (француски: Jérôme Pineau; р. 2 јануари 1980 во Мон Сен Ењан) — поранешен француски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал од 2002 до 2015 година.

Пино ја напуштил екипата Омега Парма-Квик Степ[1] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на ИАМ Сајклинг за сезоната 2014.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2002
1. Трка околу Нормандија
2003
1. Полинорманд
1. Краен пласман Тур де л’Ен
2 етапни победи
2004
1. Париз-Бурж
1. Класика де Алмерија
1. Краен пласман Тур де л’Ен
2 етапни победи
2005
9. Амстел Голд Рејс
2006
6. Трофи де Гримперс
7. Шоле По де Лоар
2007
10. Лиеж-Бастон-Лиеж
2008
4. Краен пласман Критериум Интернасионал
2. Париз-Камемберт
10. Амстел Голд Рејс
2009
2. Брабант Пејл
2010
Џиро д’Италија
1. Етапа 5
1. Премио дела Фуга
Тур де Франс
Планински пласман (етапи 2-8 и 10-11)
Награда за борбеност на етапата 7
2011
1. Гроте Прејс Јеф Шеренс
9. Брабант Пејл
2012
5. Букс ду Суд Ардеш
7. Краен пласман Четири дена Динкерк
2014
5. Гран Премио ди Лугано
9. Краен пласман Тур ду От Вар

Учества на Тур де Франс[уреди | уреди извор]

 • 2002 – 87.
 • 2003 – 71.
 • 2004 – 27.
 • 2005 – 43.
 • 2006 – 83.; Планински пласман (етапи 4–10)
 • 2007 – 67.
 • 2008 – 35.
 • 2009 – 88.
 • 2010 – 66.; Планински пласман (етапи 2–8, 10–11)
 • 2011 – 53.
 • 2012 – 112.
 • 2013 – 159.
 • 2014 – 58.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Омега Парма-Квик-Степ Сајклинг Тим (OPQ) - BEL“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-01. Посетено на 8 јануари 2013.
 2. „Шаванел и Франк меѓу трансферите во ИАМ Сајклинг“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 22 август 2013. Архивирано од изворникот на 2015-10-23. Посетено на 23 август 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]