Јуриј Трофимов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуриј Трофимов
Лични податоци
Цело имеЈуриј Викторович Трофимов
Роден26 јануари 1984 (1984-01-26) (39 г.)
Игра, Удмуртија, СССР СССР
Висина1,69 м
Маса59 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРадио Популар-Паредес-Боависта
Дисциплинадрумски и планински велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2005–2006
2007
Омнибајк Динамо Москва
Москва Старс
Професионални клубови
2008–2010
2011–2015
2016
2017
2018-
Буиг Телеком
Катјуша
Тинкоф
Каха Рурал-Сегурос РГА
Радио Популар-Боависта
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotRusia.PNG Национален друмски првак (2015)
Последна промена
25 август 2017

Јуриј Викторович Трофимов (руски: Юрий Викторович Трофимов; р. 26 јануари 1984) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Радио Популар-Паредес-Боависта.[1]

Во 2015 година завршил десетти на Џиро д’Италија. Во јуни го освоил националното друмско првенство.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

планински велосипедизам[уреди | уреди извор]

2002
2. Silver medal icon.svg Светско првенство во планински велосипедизам под 19 години
3. Bronze medal icon.svg Европско првенство во планински велосипедизам под 19 години
2005
1. Gold medal icon.svg Светско првенство во планински велосипедизам под 23 години
1. Државно првенство во планински велосипедизам
3. Bronze medal icon.svg Европско првенство во планински велосипедизам под 23 години

друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2015
3. Национално друмско првенство под 23 години
3. Тур ди Финистер
2006
1. Париз-Троа
5. Тур ди Финистер
2007
1. Ла Ру Туранжел
1. Париз-Троа
1. Етапа 1 Три дена де Воклис
3. Национално друмско првенство
2008
1. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 3
8. Гран при Увертир ла Марселеза
12. Краен пласман Критериум ду Дофине Либере
1. Етапа 5
2009
1. Етапа 2 Вуелта ал Паис Васко
2. Национално друмско првенство
3. Гран при Увертир ла Марселеза
3. Краен пласман Етоал де Бесеже
9. Краен пласман Париз-Ница
2013
6. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
2014
1. Етапа 4 Критериум ду Дофине
5. ГП Мигел Индураин
8. Краен пласман Трка околу Баскија
2015
1. MaillotRusia.PNG Национално друмско првенство
5. Меѓународен друмски велосипедски предизвик
10. Краен пласман Џиро д’Италија
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Пет прстени на Москва
1. Етапа 1

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 28 13 10
Jersey yellow.svg Тур СО 47 30 51 51 14
Jersey red.svg Вуелта 124 72 35

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Yury Trofimov è un nuovo rinforzo della Radio Popular Boavista“ [Yury Trofimov is a new reinforcement of Radio Popular Boavista]. Cicloweb.it (италијански). Cicloweb. 24 октомври 2017. Посетено на 23 јануари 2018.
  2. Акселгард, Емил (28 јуни 2015). „Trofimov continues excellent season by claiming Russian Championship“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 28 јуни 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]