Матео Тосато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Матео Тосато
Лични податоци
Цело име Матео Тосато
Роден 14 мај 1974 (1974-05-14) (воз. 43 г.)
 Италија
Висина 1,81 м
Маса 74 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тинкоф
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за класици
Професионални клубови
1997
1998–1999
2000–2005
2006–2010
2011–
МГ Маглифисио-Техногим
Балан
Фаса Бортоло
Квик Степ-Инерџетик
Саксо Банк-СанГард
Значајни победи
Гранд Тур
Тур де Франс
1 индивидуална етапа (2006)
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2001)
Последна промена
1 февруари 2016

Матео Тосато (италијански: Matteo Tosatto; р. 14 мај 1974 во Кастелфранко Венето) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тинкоф.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1998
1. Џиро дел Медио Брента
1999
4. ГП Пино Черами
7. Брабант Пејл
9. Класика де Алмерија
2000
1. Етапа 1 Париз-Ница
2. Трка околу Франкфурт
3. Џиро дела Ромања
2001
1. Етапа 12 Џиро д’Италија
2002
1. Копа Плаки
3. Трофео Матеоти
3. Копа Берноки
4. Критериум д’Абруцо
5. ГП Бруно Бегели
6. Трофео Мелинда
10. Џиро дела Ромања
2003
5. Џиро дел Пиемонт
2004
1. Џиро ди Тоскана
1. ГП Кантон Аргау
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2. Џиро дел Венето
2. Џиро дела Ромања
3. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Лука
4. Копа Берноки
7. Гран Премио дела Коста Етруски
2006
1. Етапа 18 Тур де Франс
7. ГП Чита ди Камаиоре
2007
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Катар
2008
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Катар
4. Џиро дел Лацио
2009
9. Меморијал Чимури
2011
8. Џиро дел Фриули
2012
7. Париз-Рубе

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро 43 СО 50 63 107 122 94 56 136 104 112
Jersey yellow.svg Тур 132 60 110 125 108 96 114 123 92 119 132
Jersey red.svg Вуелта СО 134 СО СО СО 67 135 115 120

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]