Хосе Серпа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хосе Серпа
Лични податоци
Цело имеХосе Родолфо Серпа Перез
Роден17 април 1979 (1979-04-17) (41 г.)
Коросал, Колумбија
Висина1,78 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОргуло Антиокењо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2005–2006 Гобернасион дел Зулија
Професионални клубови
2006–2012
2013–2015
2016-
Селе Италија-Диквиџовани
Лампре-Мерида
Оргуло Антиокењо
Значајни победи
Етапни трки
Тур де Лангкави (2009, 2012)
Последна промена
14 јануари 2016

Хосе Родолфо Серпа Перес (шпански: José Rodolfo Serpa Pérez; р. 17 април 1979) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Оргуло Антиокењо. Претходно возел за професионалната континентална екипа Андрони Џокатоли-Венецуела, во која поминал седум години, до сезоната 2013, како и за UCI World Tour екипата Лампре-Мерида.

Во 2006 година, Серпа ја освоил Американската турнеја UCI, како и друмската трка на Панамериканските игри.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2001
2. Светски велодромски куп - екипна потера
2003
Панамерикански игри
1. Поединечен хронометар
3. Екипна потера
2005
6. Краен пласман Вуелта а Венецуела
2006
1. Американска турнеја UCI
Gold medal icon.svg Панамериканско друмско првенство
Gold medal icon.svg Средноамерикански и карипски игри - поединечен хронометар
1. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Етапа 4 (ITT)
1. Етапа 6 Вуелта Сиклиста пор ун Чиле Лидер
1. Етапа 12 Вуелта а Колумбија
2. Краен пласман Вуелта ал Тахира
1. Етапа 7
1. Етапа 10
1. Етапа (ITT)
6. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 4
1. Етапа 5
2007
1. Етапа 5 Вуелта ал Тахира
2. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 8
Silver medal icon.svg Панамерикански игри - медисон
4. Краен пласман Вуелта а Венецуела
5. Краен пласман Вуелта Сиклсита пор ун Чиле Лидер
2008
1. Краен пласман Класико Сиклистико Банфоандес
1. Етапа 6
1. Етапа 7
1. Етапа 9 Вуелта а Венецуела
1. Етапа 6 Тур де Лангкави
4. Краен пласман Тур де Сан Луис
2009
1. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 5
1. Планински пласмна
3. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 4
1. Етапа 7 Вуелта а Венецуела
2010
1. Етапа 2 Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 4 Сетимана Сиклистика Ломбарда
2. Краен пласман Тур де Сан Луис
2. Меморијал Марко Пантани
2011
1. Џиро дел Фриули
1. Етапа 1б (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 2
2. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
2. Краен пласман Џиро ди Сардења
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 5
1. Етапа 6
1. Jersey red.svg Планински пласман
5. Краен пласман Тур де Сан Луис
2014
1. Трофео Лаигвелја

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро 31 26 13 30 52 87 27
Jersey yellow.svg Тур 21 48 122
Jersey red.svg Вуелта 93

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на Хосе Серпа“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Хосе Серпа“. Cycling Quotient.
  • Профил на Cycling Base