Хосе Серпа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хосе Серпа
Лични податоци
Цело имеХосе Родолфо Серпа Перес
Роден17 април 1979(1979-04-17)(45 г.)
Коросал, Колумбија
Висина1,78 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОргуло Антиокењо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2005–2006 Гобернасион дел Зулија
Професионални клубови
2006–2012
2013–2015
2016-
Селе Италија-Диквиџовани
Лампре-Мерида
Оргуло Антиокењо
Значајни победи
Етапни трки
Тур де Лангкави (2009, 2012)
Последна промена
14 јануари 2016

Хосе Родолфо Серпа Перес (шпански: José Rodolfo Serpa Pérez; р. 17 април 1979) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Оргуло Антиокењо. Претходно возел за професионалната континентална екипа Андрони Џокатоли-Венецуела, во која поминал седум години, до сезоната 2013, како и за UCI World Tour екипата Лампре-Мерида.

Во 2006 година, Серпа ја освоил Американската турнеја на UCI, како и друмската трка на Панамериканските игри.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2001
2. Светски велодромски куп - екипна потера
2003
Панамерикански игри
1. Поединечен хронометар
3. Екипна потера
2005
6. Краен пласман Вуелта а Венецуела
2006
1. Американска турнеја на UCI
Панамериканско друмско првенство
Средноамерикански и карипски игри - поединечен хронометар
1. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Етапа 4 (ITT)
1. Етапа 6 Вуелта Сиклиста пор ун Чиле Водач
1. Етапа 12 Вуелта а Колумбија
2. Краен пласман Вуелта ал Тахира
1. Етапа 7
1. Етапа 10
1. Етапа (ITT)
6. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 4
1. Етапа 5
2007
1. Етапа 5 Вуелта ал Тахира
2. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 8
Панамерикански игри - медисон
4. Краен пласман Вуелта а Венецуела
5. Краен пласман Вуелта Сиклсита пор ун Чиле Водач
2008
1. Краен пласман Класико Сиклистико Банфоандес
1. Етапа 6
1. Етапа 7
1. Етапа 9 Вуелта а Венецуела
1. Етапа 6 Тур де Лангкави
4. Краен пласман Тур де Сан Луис
2009
1. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 5
1. Планински пласмна
3. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 4
1. Етапа 7 Вуелта а Венецуела
2010
1. Етапа 2 Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 4 Сетимана Сиклистика Ломбарда
2. Краен пласман Тур де Сан Луис
2. Меморијал Марко Пантани
2011
1. Џиро дел Фриули
1. Етапа 1б (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 2
2. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
2. Краен пласман Џиро ди Сардења
2012
1. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 5
1. Етапа 6
1. Планински пласман
5. Краен пласман Тур де Сан Луис
2014
1. Трофео Лаигвелја

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Џиро 31 26 13 30 52 87 27
Тур 21 48 122
Вуелта 93

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на Хосе Серпа“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Хосе Серпа“. Cycling Quotient.
  • Профил на Cycling Base Архивирано на 6 март 2016 г.