Јан Барта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јан Барта
Лични податоци
Цело имеЈан Барта
Роден7 декември 1984 (1984-12-07) (37 г.)
Кијов, Чешка Чехословачка
Висина1,84 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕлков-Аутор
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување и хронометри
Аматерски клубови
2003
2007
ЦК Атак ПВТ
ДТ-Спешалајз Микс
Професионални клубови
2005–2006
2007
2008–2009
2010–2017
2018-
ПСК Вирлпул-Храдец Крлове
ИВП Виена
Арбе-КТМ-Јункерс
Тим НетАп
Елков-Аутор
Значајни победи
Етапни трки
Сетимана Копи & Бартали (2012)
Шлаким Гродув Пјастовскич (2013)

Еднодневни трки и класици

MaillotRepúblicaCheca.PNG Национален хронометарски првак (2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2019)
MaillotRepúblicaCheca.PNG Национален друмски првак (2013)
Трка околу Келн (2012)
Последна промена
8 ноември 2020

Јан Барта (чешки: Jan Bárta; р. 7 декември 1984) — чешки професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за континенталната екипа Елков-Аутор.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. MaillotRepúblicaCheca.PNG Национален друмски првак под 23 години
2007
7. Краен пласман Трка околу Унгарија
9. Прага-Карлови Вари-Прага
2008
2. Гран при Рајфајзен
2009
1. Етапа 4 Трка околу Австрија
3. Краен пласман, Рас Таилтин
2010
2. Национално хронометарско првенство
4. Прага-Карлови Вари-Прага
7. Краен пласман Тур де Норманди
7. Краен пласман Трка околу Словачка
2011
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Британија
8. Краен пласман Трка околу Австрија
2012
1. MaillotRepúblicaCheca.PNG Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 5 (ITT)
1. Jersey yellow.svg Трка околу Келн
7. Светско хронометарско првенство
2013
1. MaillotRepúblicaCheca.PNG Национално друмско првенство
1. MaillotRepúblicaCheca.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey gold.svg Краен пласман Шлаким Гродув Пјастовскич
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2 (ITT)
2. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
3. Краен пласман Трка околу Баварија
6. Краен пласман Трка околу Чешка
2014
Национални друмски првенства
1. MaillotRepúblicaCheca.PNG Хронометар
3. Друмска трка
6. Краен пласман Трка околу Баварија
6. ГП Чешка
9. Светско хронометарско првенство
9. Краен пласман Трка околу Британија
10. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 3
2015
1. MaillotRepúblicaCheca.PNG Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Чешка велосипедска трка
3. Краен пласман Трка околу Баварија
4. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 3
2016
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Словенија
2017
1. MaillotRepúblicaCheca.PNG Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Чешка велосипедска трка
10. Европско хронометарско првенство
2018
Национални друмски првенства
2. Друмска трка
2. Хронометар
4. Шлаким Валк Мајора Хубала
4. Краен пласман Шлаким Гродув Пјастовскич
7. Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
8. Краен пласман Околу Јужна Чешка
2019
1. MaillotRepúblicaCheca.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур ди Лоар ет Шер
1. Пролог Трка околу Унгарија
Европски игри
3. Bronze medal blank.svg Хронометар
9. Друмска трка
4. Краен пласман Трка Рона-Алп Изер
5. Краен пласман Трка околу Романија
6. Краен пласман Докола Мазовша
6. Краен пласман Велосипедска трка Чешка
2020
2. Национално хронометарско првенство
9. Европско хронометарско првенствп

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 65 127
Jersey yellow.svg Тур 71 25 88
Jersey red.svg Вуелта 96

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Elkov - Kasper“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 22 March 2020. Посетено на 22 March 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]