Прејди на содржината

Бодовен пласман на Вуелта а Еспања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бодовен пласман на Вуелта а Еспања
Зелена маичка
Детали за наградата
СпортДрумски велосипедизам
НатпреварувањеВуелта а Еспања
Доделена запобедник во бодовниот пласман
Локално имеMaillot verde
Историја
Прва награда1945
Изданија65 (до 2018)
Прв победник Делио Родригес (ШПА)
Најмногу победи Шон Кели (ИРС)
 Лорен Жалабер (ФРА)
 Алехандро Валверде (ШПА)
(4 победи)
Најнов победник Алехандро Валверде (ШПА)


Бодовен пласман на Вуелта а Еспања — еден од второстепените пласмани на велосипедската трка Вуелта а Еспања, каде возачите се рангираат според добиените бодови на етапите.

Историја[уреди | уреди извор]

По првпат бил пресметуван во 1945 година, спонзориран од Пирели. Бил пресметуван на следниов начин:[1]

 • Победникот на етапата добивал 100 бода, вториот 99, третиот 98, итн.. Ако велосипедистите пристигнале во група на која ѝ било доделено исто време, сите добивале ист број на бодови.
 • Првите пет велосипедисти на етапата добивале 12 бодови за секоја минута по која ќе дошол бројот шест на етапата.
 • За секој бод освоен во планинскиот пласман се добивале два бода за бодовниот пласман.
 • На средните спринтови, бодовите се делеле: 8 за победникот, 6 за второпласираниот, 4 и 2 за следните двајца.

Иако спонзорот рекол дека пласманот е голем успех,[2] сепак не го спонзорирал наредното издание. Пласманот повторно бил пресметуван во 1955 година. Тогаш бил користен метод на додавање на местата на етапите, слично како што се правело тогаш на Тур де Франс.

Шон Кели и Лорен Жалабер, со четири победи секој, го делат рекордот на победи во пласманот.

Победници[уреди | уреди извор]

Година Победник Бодови Второ место Бодови Трето место Бодови Наводи
1945  Делио Родригес (ШПА) 2347  Жоао Ребело (ПОР) 2021  Хулијан Берендеро (ШПА) 1967 [2]
1946–1948: Немало бодовен пласман
1949: Трката не била одржана
1950: Немало бодовен пласман
1951-1954: Трката не била одржана
1955  Фиоренцо Мањи (ИТА) 128  Габриел Компани Бауза (ШПА) 161  Хесус Лороњо (ШПА) 177 [3]
1956  Рик ван Стенберген (БЕЛ) 98
1957  Висенте Итурат (ШПА) 160
1958  Салвадор Ботеља (ШПА) 202
1959  Рик ван Лој (БЕЛ) 148
1960  Артур Декаботер (БЕЛ) 189
1961  Антонио Суарез (ШПА) 194
1962  Руди Алтиг (ГЕР) 143,5
1963  Бас Малиепард (ХОЛ) 130
1964  Хосе Перес-Франсес (ШПА) 167
1965  Рик ван Лој (БЕЛ) 243
1966  Јос ван дер Влетен (ХОЛ) 147
1967  Јан Јансен (ХОЛ) 209
1968  Јан Јансен (ХОЛ) 142
1969  Рајмонд Стегман (БЕЛ) 188
1970  Гвидо Рејбрук (БЕЛ) 199.5
1971  Кирил Гимар (ФРА) 233
1972  Доминго Перурена (ШПА) 224
1973  Еди Меркс (БЕЛ) 215,5
1974  Доминго Перурена (ШПА) 210
1975  Мигел Марија Ласа (ШПА) 249,5
1976  Дитрих Турау (ГЕР) 174.5
1977  Фреди Мертенс (БЕЛ) 369
1978  Ферди ван ден Хауте (БЕЛ) 218
1979  Фонс де Волф (БЕЛ) 219
1980  Шон Кели (ИРС) 313
1981  Франсиско Хавиер Седена (ШПА) 211
1982  Штефан Мутер (ШВА) 172
1983  Марино Лехарета (ШПА) 188
1984  Гвидо ван Калстер (БЕЛ) 204
1985  Шон Кели (ИРС) 223
1986  Шон Кели (ИРС) 253
1987  Алфонсо Гутиерез (ШПА) 149
1988  Шон Кели (ИРС) 248
1989  Малколм Елиот (ВБР) 161
1990  Уве Раб (ГДР) 173
1991  Уве Раб (ГЕР) 169
1992  Джамолидин Абдужапаров (УЗБ) 157
1993  Тони Ромингер (ШВА) 247
1994  Лорен Жалабер (ФРА) 243
1995  Лорен Жалабер (ФРА) 312
1996  Лорен Жалабер (ФРА) 237  Никола Минали (ИТА) 163  Том Стелс (БЕЛ) 142
1997  Лорен Жалабер (ФРА) 206  Јан Сворада (ЧЕШ) 161  Марсел Вист (ГЕР) 139
1998  Фабрицио Гвиди (ИТА) 206  Лорен Жалабер (ФРА) 158  Хосе Марија Хименес (ШПА) 127
1999  Франк Ванденбруке (БЕЛ) 129  Роберт Хантер (ЈАР) 123  Игор Гонсалес де Галдеано (ШПА) 122
2000  Роберто Ерас (ШПА) 136  Џовани Ломбарди (ИТА) 123  Алесандро Петаки (ИТА) 116 [4]
2001  Хосе Марија Хименес (ШПА) 130  Ерик Цабел (ГЕР) 125  Леви Лајпхајмер (САД) 115 [5]
2002  Ерик Цабел (ГЕР) 188  Алесандро Петаки (ИТА) 163  Аитор Гонсалес (ШПА) 151 [6]
2003  Ерик Цабел (ГЕР) 181  Алехандро Валверде (ШПА) 161  Алесандро Петаки (ИТА) 160 [7]
2004  Ерик Цабел (ГЕР) 152  Алехандро Валверде (ШПА) 144  Роберто Ерас (ШПА) 142 [8]
2005  Алесандро Петаки (ИТА) 169  Денис Мењшов (РУС) 142  Карлос Састре (ШПА) 124 [9]
2006  Тор Хушовд (НОР) 199  Александар Винокуров (КАЗ) 163  Алехандро Валверде (ШПА) 147 [10]
2007  Даниеле Бенати (ИТА) 147  Денис Мењшов (РУС) 135  Самуел Санчес (ШПА) 127 [11]
2008  Грег ван Авермат (БЕЛ) 158  Алберто Контадор (ШПА) 137  Алехандро Валверде (ШПА) 129 [12]
2009  Андре Грајпел (ГЕР) 150  Алехандро Валверде (ШПА) 111  Даниеле Бенати (ИТА) 101 [13]
2010  Марк Кевендиш (ВБР) 156  Тајлер Фарар (САД) 149  Винченцо Нибали (ИТА) 119 [14]
2011  Бауке Молема (ХОЛ) 122  Хоаким Родригес (ШПА) 115  Даниеле Бенати (ИТА) 101 [15]
2012  Алехандро Валверде (ШПА) 199  Хоаким Родригес (ШПА) 193  Алберто Контадор (ШПА) 161
2013  Алехандро Валверде (ШПА) 152  Крис Хорнер (САД) 126  Хоаким Родригес (ШПА) 125
2014  Џон Дегенколб (ГЕР) 169  Алехандро Валверде (ШПА) 146  Алберто Контадор (ШПА) 145
2015  Алехандро Валверде (ШПА) 118  Хоаким Родригес (ШПА) 116  Естебан Чавес (КОЛ) 108
2016  Фабио Фелине (ИТА) 100  Наиро Кинтана (КОЛ) 97  Алехандро Валверде (ШПА) 93
2017  Крис Фрум (ВБР) 158  Матео Трентин (ИТА) 156  Винченцо Нибали (ИТА) 128
2018  Алехандро Валверде (ШПА) 131  Петер Саган (СВК) 119  Елија Вивијани (ИТА) 105

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Возач Изданија
4
 Шон Кели (ИРС) 1980, 1985, 1986, 1988
 Лорен Жалабер (ФРА) 1994, 1995, 1996, 1997
 Алехандро Валверде (ШПА) 2012, 2013, 2015, 2018
3
 Ерик Цабел (ГЕР) 2002, 2003, 2004
2
 Рик ван Лој (БЕЛ) 1959, 1965
 Јан Јансен (ХОЛ) 1967, 1968
 Уве Раб (ГЕР) 1990, 1991

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „25000 pesetas de la Case Pirelli para la Vuelta Ciclista a España“. El Mundo Deportivo (шпански). 22 март 1945. стр. 1. Посетено на 9 мај 2014.
 2. 2,0 2,1 „V Vuelta Ciclista a España Pirelli“. El Mundo Deportivo (шпански). 22 март 1945. стр. 1. Посетено на 9 мај 2014.
 3. http://hemeroteca.mundodeportivo.com/preview/1955/05/09/pagina-8/638524/pdf.html
 4. „Вуелта а Еспања 2000 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Архивирано од изворникот на 2012-07-24. Посетено на 12 септември 2011.
 5. „Вуелта а Еспања 2001 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 6. „Вуелта а Еспања 2002 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 7. „Вуелта а Еспања 2003 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 8. „Вуелта а Еспања 2004 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 9. „Вуелта а Еспања 2005 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 10. „Вуелта а Еспања 2006 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 11. „Вуелта а Еспања 2007 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 12. „Официјална страница на Вуелта а Еспања 2009 - Историја / 2008“. LaVuelta.com. Архивирано од изворникот на 2012-04-02. Посетено на 12 септември 2011.
 13. „Вуелта а Еспања 2009 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 14. „Вуелта а Еспања 2010 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 15. „Вуелта а Еспања 2011 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.