Екипен пласман на Вуелта а Еспања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Екипен пласман
Детали за наградата
СпортДрумски велосипедизам
НатпреварувањеВуелта а Еспања
Доделена занајдобра екипа
Локално имеClasificación por equipos (шпански)
Историја
Прва награда1935
Изданија73 (до 2018)
Прв победник Белгија
Најмногу победиКас (10 пати)
Најнов победникМовистар Тим


Екипен пласман на Вуелта а Еспања — награда доделувана на велосипедската екипа Вуелта а Еспања за најдобра екипа на трката. Започнала да се доделува од 1935 година.

Победници[уреди | уреди извор]

Победници на екипниот пласман[1]
Година Екипа
1935 Белгија
1936 Белгија
1941 Шпанија
1942 ФК Барселона
1945 Депорте Сиклиста Манресано
1946 Шпанија
1947 Шпанија
1948 Шпанија
1950 Шпанија
1955 Франција
1956 Шпанија
1957 Пиренаико
1958 Белгија
1959 Фаема-Гера
1960 Груне Леув–Синалко-САС
1961 Фаема
1962 Сен Рафаел–Хелјет-Хатчинсон
1963 Сен Рафаел–Житан–Р. Џеминијани
1964 Кас-Каскол
1965 Мерсје–БП–Хатчинсон
1966 Кас-Каскол
1967 Кас-Каскол
1968 Кас-Каскол
1969 Бик
Година Екипа
1970 Вернер
1971 Вернер
1972 Кас-Каскол
1973 Ла Касера-Пења Баамонтес
1974 Кас-Каскол
1975 Кас-Каскол
1976 Кас-Кампањоло
1977 Тека
1978 Кас-Кампањоло
1979 Кас-Кампањоло
1980 Сплендор
1981 Сор-Хелиос-Новостил
1982 Келме-Меркс
1983 Сор-Гемеас Кузин
1984 Тека
1985 Сор-Гемеас Кузин
1986 Сор-БХ
1987 Постобон-Мансана–Ријалкао
1988 БХ
1989 Келме
1990 ONCE
1991 ONCE
1992 Амаја Сегурос
1993 Амаја Сегурос
Година Екипа
1994 Банесто
1995 ONCE
1996 Тим Полти
1997 Келме-Коста Бланка
1998 Банесто
1999 Банесто
2000 Келме-Коста Бланка
2001 иБанесто.com
2002 Келме-Коста Бланка
2003 иБанесто.com
2004 Комунидад Валенсијана-Келме
2005 Комунидад Валенсијана-Елче
2006 Дискавери Канал
2007 Кес д’Епарњ
2008 Кес д’Епарњ
2009 Ксакобео-Галиција
2010 Катјуша
2011 Геокс-ТМЦ
2012 Мовистар Тим
2013 Еускалтел-Еускади
2014 Катјуша
2015 Мовистар Тим
2016 Ванти-Груп Гобер
2017 Астана
2018 Мовистар Тим

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Historial de la Vuelta Ciclista a España“ [History of the Tour of Spain]. 20 minutos (шпански). 18 септември 2005. Посетено на 19 април 2017.